Ile można ciągnąć jeden temat na blogu o mikroprocesorach i to dość luźno z nim związany? Jak widać można długo.
Na koniec chińskiej sagi o przetwornicach udających elektroniczne zasilacze przedstawię moduł ZK-4KX. Nie mieści się co prawda w ramach cenowych jakie przyjąłem sobie arbitralnie przy wyborze prezentowanych modułów (<= 5$) ale jest na tyle interesujący i wciąż względnie tani by wzbudzić moją uwagę.
No to do dzieła.
wtorek, 31 grudnia 2019
sobota, 21 grudnia 2019
ZK-SJVA-4X debeściak dla elektronika arduino esp8266??
Dzięki chińskim(?) inżynierom serialowy tasiemiec o przetwornicach dc-dc trwa w najlepsze. Już odtrąbiłem zwycięzcę w kategorii uniwersalnego zasilacza dla elektronika w zakresie cenowym do 5$ a tu proszę - niecały tydzień później ląduje mi na biurku kolejny moduł. I ma spore szanse pozostać na nim na dłużej.
Najlepsze, że wciąż poruszamy się w obszarze mikroprocesorowej elektroniki. Jak pisałem - przetwornica jest tu w zasadzie dodatkiem do przyzwoitego procesora. Więc dziś po raz kolejny o mikrokontrolerze w zasilaczu i co z tego wynikło.
Najlepsze, że wciąż poruszamy się w obszarze mikroprocesorowej elektroniki. Jak pisałem - przetwornica jest tu w zasadzie dodatkiem do przyzwoitego procesora. Więc dziś po raz kolejny o mikrokontrolerze w zasilaczu i co z tego wynikło.
wtorek, 17 grudnia 2019
Zk-J5X kolejny zasilacz dla elektronika arduino esp8266
Temat chińskich przetwornic dc-dc, mogących z powodzeniem służyć jako proste zasilacze elektronicznych prototypów, rozbujał się na dobre. Kolejne egzemplarze wydają się coraz ciekawsze. Wyposażone w 8 bitowe mikrokontrolery oferują fajne funkcje za naprawdę niewielkie pieniądze.
Dziś przetwornica z nowszej (w stosunku do HW) serii Zk - model Zk-J5X.
Dziś przetwornica z nowszej (w stosunku do HW) serii Zk - model Zk-J5X.
sobota, 14 grudnia 2019
HW-83 HW-35 jako zasilacz elektronika hobbysty arduino ESP8266 cz.III
Spodobał mi się temat chińskich przetwornic dc-dc w roli zasilacza laboratoryjnego dla (nie)młodego elektronika. Temat wydawał się banalnie nudny - ot chińskie moduły za 3-5 $ w nietypowej roli. Ale im bardzie zagłębiam się w temat tym bardziej interesujące szczegóły odkrywam w badanych modułach. No to dziś kilka nowych linijek tekstu poświęconych temu tematowi
niedziela, 1 grudnia 2019
ESP-01 ESP-01S jak zmniejszyć pobór prądu
ESP8266 do oszczędnych w poborze prądu nie należy. Co prawda specyfikacja mówi o średnim prądzie 80 mA ale doświadczenie wie swoje. Zasilacz musi dać co najmniej 300 mA by chiński wynalazek dał się uruchomić i pracował w miarę stabilnie. I oczywiście nie zapominamy o dobrych kondensatorach blokujących - minimum 100uF. A co zrobić gdy chcemy go zasilać z akumulatorka? Pozostaje nam uśpić pacjenta na możliwie długi czas. O głębokim śnie (deep sleep) już pisałem dosyć dawno temu. Ale sposób ten mimo iż znakomicie ogranicza pobór prądu jest nieprzydatny dla ulubionego ESP-01/S. Nie ma jak wybudzić pacjenta z narkozy - chińskie chłopaki nie pomyśleli o opcji połączenia GPIO16 z RST. Trzeba więc poszukać innych rozwiązań by nie trzeba było budować kolejnej elektrowni - zwłaszcza atomowej - dla naszej domowej automatyki. A co dopiero gdy zasilamy nasz moduł z baterii lub akumulatorka.
Subskrybuj:
Posty (Atom)