wtorek, 17 grudnia 2019

Zk-J5X kolejny zasilacz dla elektronika arduino esp8266

Temat chińskich przetwornic dc-dc, mogących z powodzeniem służyć jako proste zasilacze elektronicznych prototypów, rozbujał się na dobre. Kolejne egzemplarze wydają się coraz ciekawsze. Wyposażone w 8 bitowe mikrokontrolery oferują fajne funkcje za naprawdę niewielkie pieniądze.
Dziś przetwornica z nowszej (w stosunku do HW) serii Zk - model Zk-J5X.
Już pierwszy ogląd zachęca do bliższej znajomości. Ten "prosty" przetwornik dc-dc zawiera ciekawy mikrokontroler N76E003AT20 firmy Nuvoton. To kolejny klon 8051 na bogato wyposażony w peryferia. Jest mocno podobny do STM8S003 (niemal ta sama pinologia). Więcej informacji o nim tutaj i na końcu w linkach.  Uzupełnieniem wyświetlacza jest chip kontrolera LCD HT1621B.Można by rzec, iż sama przetwornica jest tu dodatkiem do całkiem poważnego systemu mikroprocesorowego- płytka podzielona jest wyraźnie na dwa obszary - przetwornicy i wywietlacza . Część mocy oparta na XL4015 jest typowym step down z ograniczeniami CV i CC.
Pozytywem jest wielkość bocznika prądu - tu wynosi tylko 25 mom i dobre chłodzenie XL. Jednak dla prądów powyżej 2-3 A wymagany jest wiatraczek.

Co takiego ciekawego jest w opisywanym module? To pierwszy z egzemplarzy gdzie ustawienia parametrów wyjściowych dokonuje się nie potencjometrem a cyfrowo - tu dwoma przyciskami. Prawda, że dotyczy to jeszcze tylko napięcia wyjściowego - ale bez wątpienia jest to nowa jakość. Ograniczenie prądu zostało tu potraktowane po macoszemu - regulujemy je jedno-obrotowym potencjometrem montażowym.


Jak i poprzednio opisywane przetwornice i ta w zamierzeniach ma za zadanie ładowanie różnego rodzaju akumulatorów. Stąd dodatkowe akcesoria jak np. dioda wskazująca na osiągnięcie napięcia wyjściowego poziomu 95% nastawy.Ale nikt nie zabroni nam użyć go jako pełnowymiarowego zasilacza elektroniki. Jeśli komuś przeszkadzają szumy na wyjściu (50-150mV) to łatwo je wygasić filtrem LC - ale o tym po tym.

Po tak wyposażonym w procesor układzie można by spodziewać się jakiś funkcji komunikacji z zewnętrznym światem. Może są i takowe - 5 punktów lutowniczych połączonych z mikrokontrolerem sugeruje takie opcje


Ale nie znalazłem nigdzie opisu ich funkcji

Nie ma sensu szczegółowe opisywanie parametrów i funkcji przetwornicy - podane są przy każdej ofercie na chińskim portalu. W temacie ceny - kupiłem ten moduł poniżej 5$ z darmową dostawą.

Zalety :
 - same

Wady:
- praktycznie brak

Szkoda tylko że czterocyfowy wyświetlacz wykorzystany jest jedynie w połowie - ostatnia cyfra może być tylko 0 lub 5.

Ale za to obudowa z plexi robi świetne wrażenie i znakomicie spisuje się na zagraconym biurku chroniąc zasilacz przed przypadkowymi zwarciami.Jak dla mnie to do tej pory najlepszy wybór płytki zasilacza z pośród tu opisywanych modułów.
https://www.ittsb.eu/forum/index.php?topic=1469.0
http://embedded-lab.com/blog/getting-started-nuvoton-8-bit-microcontrollers/
http://embedded-lab.com/blog/getting-started-nuvoton-8-bit-microcontrollers-coding-part-1/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz