piątek, 3 czerwca 2016

Projekt nr 2 - sterowanie bramą wjazdową i garażową z Arduino - cz 1

Arduino - po co?

Wymyślanie, na siłę, tematów do rozwiązania przez Arduino z mojego doświadczenia zawsze kończy się źle (a tak bardzo chciałoby się coś zrobić!). Usprawnianie działającej rzeczy mnoży kłopoty i wkurza otoczenie. Co innego gdy trzeba rozwiązać istniejący problem z zakresu sterowania lub monitoringu. Najlepiej zgłaszany przez sceptyka naszych fascynacji mikrokontrolerami. Tu możemy pokazać całą wyższość podejścia DIY (do it yourself).

I właśnie taki projekt trafił na moje biurko - wysterować bramą wjazdową i garażową z telefonu. 
Po co? to już nie mój biznes. Ma działać, być niezawodne i ładne.
No to do roboty.

Sterowanie bramami wykorzystuje piloty ze zmiennym kodem. Do mnie trafił Wiśniowski


Krótka kwerenda po zasobach - nie da się tego ogarnąć żadną biblioteką Arduino. Pozostaje użyć oryginalnego pilota i za pomocą Arduino "naciskać" odpowiedni klawisz.

Ale cała historia handlu mówi jedno - kupujemy oczami (a niektórzy oczyma). A więc projekt należy zacząć o znalezienia ładnej obudowy. To absolutna podstawa ewentualnego sukcesu.

Pracując nad projektem pompy zwróciłem uwagę na czujki ruchu. A w zasadzie na ich obudowy. Są zgrabne, niewielkie, ładne i po wyjęciu oryginalnej płytki oferują całkiem znaczącą przestrzeń. No może nie dla UNO ale dla NANO w zupełności. A jeszcze w pakiecie dostajemy śliczną antenkę 433 MHz. I wszystko za 25 - 30 zł! Taniocha. Więc obudowę już mam.

 Schemat Arduino NANO, ESP-01, pilot. Symulacja naciśnięcia przycisku pilota - transoptorem, zasilanie wszystkiego z 5v kablem miniUSB, zasilanie pilota (12V) z przetwornicy 5/12V, led kontrolny  i to wszystko. Łącznie z obudową to około 80-90 PLN.


Zestaw części
Teraz to tylko poskładać i wcisnąć w obudowę.
cdn ......2 komentarze:

  1. Praktycznie wszystkie bramy mają mozliwość podłaczenia włącznika naściennego w garażu. Montuje się wtedy przełacznik dzwonkowy i podłącza do odpowiednich wyprowadzeń na płycie sterownika. Ja mam wjazdową firmy HATO natomiast garażową SOMFY obie mają taką opcje. Stąd też nie ma konieczności przerabiania pilota.

    OdpowiedzUsuń
  2. prawda- tylko sterownik byłby w garażu. A tak jest u mnie na biurku.

    OdpowiedzUsuń