piątek, 3 czerwca 2016

Projekt nr 2 - sterowanie bramą wjazdową i garażową z Arduino - cz 1

Arduino - po co?

Wymyślanie, na siłę, tematów do rozwiązania przez Arduino z mojego doświadczenia zawsze kończy się źle (a tak bardzo chciałoby się coś zrobić!). Usprawnianie działającej rzeczy mnoży kłopoty i wkurza otoczenie. Co innego gdy trzeba rozwiązać istniejący problem z zakresu sterowania lub monitoringu. Najlepiej zgłaszany przez sceptyka naszych fascynacji mikrokontrolerami. Tu możemy pokazać całą wyższość podejścia DIY (do it yourself).

I właśnie taki projekt trafił na moje biurko - wysterować bramą wjazdową i garażową z telefonu. 
Po co? to już nie mój biznes. Ma działać, być niezawodne i ładne.
No to do roboty.

Sterowanie bramami wykorzystuje piloty ze zmiennym kodem. Do mnie trafił Wiśniowski


Krótka kwerenda po zasobach - nie da się tego ogarnąć żadną biblioteką Arduino. Pozostaje użyć oryginalnego pilota i za pomocą Arduino "naciskać" odpowiedni klawisz.

Ale cała historia handlu mówi jedno - kupujemy oczami (a niektórzy oczyma). A więc projekt należy zacząć o znalezienia ładnej obudowy. To absolutna podstawa ewentualnego sukcesu.

Pracując nad projektem pompy zwróciłem uwagę na czujki ruchu. A w zasadzie na ich obudowy. Są zgrabne, niewielkie, ładne i po wyjęciu oryginalnej płytki oferują całkiem znaczącą przestrzeń. No może nie dla UNO ale dla NANO w zupełności. A jeszcze w pakiecie dostajemy śliczną antenkę 433 MHz. I wszystko za 25 - 30 zł! Taniocha. Więc obudowę już mam.

 Schemat Arduino NANO, ESP-01, pilot. Symulacja naciśnięcia przycisku pilota - transoptorem, zasilanie wszystkiego z 5v kablem miniUSB, zasilanie pilota (12V) z przetwornicy 5/12V, led kontrolny  i to wszystko. Łącznie z obudową to około 80-90 PLN.


Zestaw części
Teraz to tylko poskładać i wcisnąć w obudowę.
cdn ......11 komentarzy:

 1. Praktycznie wszystkie bramy mają mozliwość podłaczenia włącznika naściennego w garażu. Montuje się wtedy przełacznik dzwonkowy i podłącza do odpowiednich wyprowadzeń na płycie sterownika. Ja mam wjazdową firmy HATO natomiast garażową SOMFY obie mają taką opcje. Stąd też nie ma konieczności przerabiania pilota.

  OdpowiedzUsuń
 2. prawda- tylko sterownik byłby w garażu. A tak jest u mnie na biurku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mieszkam w bloku. 1 pilot do bramy. Działa z okna mieszkania. Chętnych do otwierania bramy z samochodu - 3. Gdyby smartphonem każdy mógł uruchomić pilota w mieszkaniu z wykorzystaniem przełącznika sonoff? Możliwe?

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak - bez problemu
  trzeba styki przekaźnika dolutować równolegle do przycisku pilota i ustawić w aplikacji SONOFF przycisk monostabilny - tz taki że jak się naciska przycisk w telefonie to przekaźnik działa. Nie znam aplikacji SONOFF na telefon ale powinno się to dać zrobić
  Można też inaczej. Kupić Inteligentny przekaźnik o taki
  http://100-x-arduino.blogspot.com/2017/04/bezprzewodowy-przekaznik-433mhz.html i i dowolne trzy piloty z aliexpressu
  przekaźnik przyłączyć do pilota i zaprogramować w nim te trzy piloty w trybie "momentary" i to wszystko. Pilotów można zaprogramować do 25 szt.Kosztowo wyjdzie to samo ale będzie łatwiejsze w obsłudze.
  Można też połączyć oba rozwiązania kupując SONOFF RF z odbiornikiem 433 MHz. Wtedy można sterować nim i z komórki i z pilotów.
  Rozwiązań jest naprawdę sporo - wybór zależy od umiejętności elektroniczno- programistycznych wdrażającego.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tylko jakoś trzeba te styki odciąć od 220V. Trzeba spróbować :)

  OdpowiedzUsuń
 6. to popatrz jeszcze na to rozwiązanie
  http://100-x-arduino.blogspot.com/2018/02/mikrokontroler-przekaznik-czyli.html

  OdpowiedzUsuń
 7. Tu masz omówione jak to zrobić na tym przekaźniku
  http://100-x-arduino.blogspot.com/2018/03/sterowanie-brama-wjazdowa-garazowa-ver.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podłączyłem do pilota wyłącznik wifi Sonoff i działa pod EwLinkiem na smartphonie z Androidem i dostępem do internetu. Nie ma tam mono-stabilnego przycisku. Trzeba samemu włączyć i po 1sek. wyłączyć. EweLink pozwala udostępnić innym użytkownikom tego pilota. Cel został osiągnięty :)

   Usuń
 8. Fajnie się to udało zrobić. Gratuluję.

  OdpowiedzUsuń
 9. szkoda że nie jestem elektronikiem złożył bym układ który jest w sieci domowej wifi i otwierać guzkiem w samochodzie :]

  OdpowiedzUsuń