poniedziałek, 16 kwietnia 2018

ESP-01S - programowanie - prosto, prościej najprościej

Mikry procesor (ładniej brzmi niż mikroprocesor) jakim jest bez wątpienia ESP-01 czy jego tuningowa wersja ESP-01S to już stały element gry. A to za sprawą przyjaznych płytek przekaźnikowych dających nieprawdopodobną łatwość ich podpięcia i wykorzystania w domowym systemie  IoT opartym na BLYNKu. Trzeba je jednak jakoś zaprogramować. Dziś o tym jak zrobić to szybko i przyjemnie.


Opisywałem już wielokrotnie moją przejściówkę USB-RS232 przystosowaną do programowania ESP


Ma prawie same zalety - koszt niecały 1$, przyjazny układ CH340 nie sprawiający żadnych problemów ze sterownikami, prostota i funkcjonalność. I tylko jedną wadę - w oryginale nie da się tym zaprogramować ESP bo chłopaki zapomnieli o jednym choćby przycisku dla GPIO0. Reset można wymusić wkładając moduł do portu USB ale połączenie GPIO0 z masą musi być stabilne. 
Nie ma - więc niewielkim kosztem i nakładem przerobiłem przejściówkę i dobrze mi służy od dłuższego czasu.

Jest trochę opisów na sieci jak samemu dorobić automatykę zapisu ESP (tu >>> , tu>>>>) podłączając RST i GPIO0 do DTR i RTS przejściówki. ALE  nie wszystkie przejściówki mają wyprowadzone te sygnały na złącze a i sama implementacja układu nie gwarantuje do końca bezproblemowego działania tak zmodyfikowanego programatora.

Ale jakoś nie mogłem uwierzyć, że ktoś już wcześniej nie pomyślał by w tak prostym układzie dodać te dwa przyciski by móc bez kłopotu programować ESP-01.

Szybki przegląd ALI i znalazłem dwa inne konwertery, które podejrzewam o posiadanie funkcji programowania.

Pierwszy wygląda tak i kosztuje 2,3$drugi tak, za cenę niespełna 2$


Obydwa wyglądają zachęcająco. Szczególnie pierwszy z wyraźnie zaznaczoną na mikro-przełączniku pozycją PROG. Ale na drugiej widać dwa tranzystory co może sugerować istnienie układu ustawiania ESP w stan programowania podobnego do tego z D1 MINI.Wybieram więc opcję nr 2 i czekam 30 - 50 dni na dostawę.

.....................................

Niezawodna dostawa do domu za 0 zł pozwala się naprawdę cieszyć z chińskich produktów. Na razie bez VAT choć już urzędnicy coś kombinują jak położyć łapę i na tym segmencie handlu.

Płytka wygląda profesjonalnie a na jej pokładzie zainstalowany został układ CP1204. Nie jest to trywialny układ konwertera USB - RS232 ale specjalizowana kość z dodatkowym 1 kB pamięci PROM do wykorzystania przez użytkownika. Tu opis kości.

Układ nie jest automatycznie rozpoznawany przez Windows - należy ściągnąć i zainstalować do niego sterowniki np tu >>>>>.

Test programowania

W opisach znalazłem że układ ten został zaprojektowany dla NodeMCU  ale Arduino IDE ustawiam na ESP - WEMOS D1 MINI. Może pójdzieUmieszczamy ESP-01S w układzie -

UWAGA na odwrotny montaż ESP w stosunku do klasycznej przejściówki

Jedno naciśnięcie przycisku w Arduino IDE i program ląduje w ESP-01S. I to z  prędkością  921 600.
Tylko 2$ i naprawdę warto wydać.
No i ciąg dalszy może nastąpi.
129

2 komentarze: