piątek, 3 czerwca 2016

Projekt nr 2 - sterowanie bramą wjazdową i garażową z Arduino - cz 2

Produkcja

Pomysł na zasilanie całości sterownika poprzez USB chybiony. Delikatne gniazdo miniUSB wyłamie się szybciej niż zdążę pomyśleć. Zamiana - zasilanie z zasilacza 5V bezpośrednio na płytkę NANO i równolegle na osobną przetwornicę DC/DC step-up by na wyjściu 12V zasilić pilota (nie uwzględnione na schemacie. Koszt części rośnie do około 100 zł.
Dodam też ekstrasa - pomiar temperatury czujnikiem 18B20 (5 zł z dostawą) - ładnie pasuje do otworu po antenie czujnika.

Ostateczny schematMnogość jumperów jest pozorna. Większość symuluje przyłączenia zewnętrzne do płytki. Nic innego nie znalazłem na szybko w bibliotece EAGLA  JP1-JP4 zasilanie 5V,  JP5,6,7 wyjścia transoptorów do sterowania pilotem, JP8,9,10,11 dodatkowe wyjścia portów NANO tak na przyszłość. JP2 zworka używana podczas wgrywania programu, JP3 dodatkowa zworka w przypadku użycia zewnętrznego zasilacza 5/3,3 V do zasilania ESP, R1 R2 dzielnik napięcia dla uzyskania 3,3V na wejściu do ESP. Przypadkiem czujnik temperatury "połączył" mi się do portu A5. Pięknie - będzie go można podmienić w razie potrzeby analogowym czujnikiem LM35. 

Płytka zrobiona na uniwersalnym druku z metalizacją otworów łączonych krosówką i srebrzanką.Całość upakowana w zgrabną obudowę czujki PIR.Program jeszcze prostszy -  przerobiłem sprawdzony i przetestowany czasowo projekt od pompy dodając  pomiar temperatury. Powinien działać.
//UWAGA - kod ma postać pierwotną z początków nauki programowania - do stosowania proponuję wersje kodu umieszczone w późniejszych potach// 
Ot i cały projekt BRAMA. Ale ile w nim know-how !!! 
Jak mówił Edison do klienta - " moją pracę wyceniam na dolara - ale to, że wiem jak to zrobić - na 999$". A teraz nawet wiedza jest za free. Tylko ...... trzeba wiedzieć jak jej użyć. Choć naprawdę to są klocki LEGO dla dużych chłopaków. No prawie....

cdn..........


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz