środa, 22 czerwca 2016

Płytka drukowana odcinek 2


Nadejszło lato a z nim zamówione pierwsze płytki drukowane do projektu "brama"
Porządny szklany laminat, metalizowane otwory,  pocynowane ścieżki i powiercone otwory.
Pełen profesjonalizm. I za przystępną cenę - 16zł +VAT z transportem za sztukę. Jak dla mnie super.
Zareklamuję firmę MERKAR bo warto.Szybko więc montuję układ ale w pierwszej płytce NANO i ESP lądują w złączówkach ot tak dla bezpieczeństwa gdyby się okazało, że sknociłem coś w druku. Jeszcze tylko sprawdzenie wszystkich napięć i program "brama" ładuje się do procesora. Dioda miga ale ESP głuchy. Wstawiam ESP z układu automatyki obiegu ccw - działa.

Wniosek pierwszy - wlutowanie w płytkę konektorów zamiast bezpośredniego wlutowania ESP już uchroniło mnie przed stosowaniem odsysacza i plecionki do wyjęcia modułu ESP.
Wniosek drugi - sprawdzić każdy element przed wlutowaniem by nie narobić sobie kłopotu np wylutowująć 30 nóżek modułu NANO.
Wniosek trzeci - warto mieć komplet sprawdzonego i działającego urządzenia, którego elementy można szybko podmienić do uruchamianego modułu - znakomicie skraca to  czas znalezienia  usterki.

A więc problem z nowym ESP - szkoda bo kosztował tylko 10 zł,-. Odkopuję przejściówkę USB-RS232 na napięcie 3,3V wyrzucam z układu NANO (proszę konektorki znowu się przydały) a w konektory TX i RX wciskam kabelki od płytki stykowej.  Całość zasilania idzie z USB 5V a stabilizator i oporniki na płytce dostarczają prawidłowych napięć do ESP. Monitor z Arduino IDE prędkość 115k, AT i ... nic. Sprawdzam inny ESP ze starej dostawy - działa. Ale czerwony ledzik świeci a niebieski błysnął radośnie po podaniu napięcia na ESP więc układ chyba żyje. Zmieniam prędkość na 9600.
AT.....OK. Nooo. Mam dwa wyjścia (dwie alternatywy) Wgrać nowy soft do ESP na 115K lub zmienić w programie prędkość komunikacji. Wybieram oczywiście bramkę nr 2 choć trzeba jakoś oznaczyć te moduły by w przyszłości nie pogubić się przy uruchamianiu.
Mógłbym jeszcze próbować ustawić prędkość na 115k i zapisać ją do flash ESP ale opinie w Internecie są podzielone co do skuteczności takiej zmiany domyślnej prędkości modułu. Niestety wersja SDK w moim module nie przyjmuje komendy AT+UART_DEF  (default UART configuration) a do zmiany w firmware nie jestem jeszcze gotowy.

Złożona i działająca płytka z dołączonym tymczasowo pilotem do sterowania bramą.


 Jeszcze tylko skonfigurować BLYNK'a.
Spróbuję dodać przyciski symulujące pilota do poprzedniego  projektu pompy. Muszę więc wpisać ten sam  kod BLYNK w obu projektach. Jeden ekran (projekt) BLYNK sterujący dwoma niezależnymi modułami Arduino. Ciekawe jak to zadziała.

Efekt - bardzo ładny.
Dodałem tylko drugiego v LED do sygnalizacji komunikacji z modułem bramy. Teraz mrugają do mnie oba gdy wszystko działa jak należy.

Lubię tego BLYNKa i Arduino.
A swoją drogą jakość zdjęć, prezentowanych na stronach bloggera jest fatalna mimo bardzo dobrej rozdzielczości wklejanych plików. Coś z tym trzeba zrobić...cdn.....


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz