piątek, 29 grudnia 2023

Moduły w domowej sieci IoT - sprzęt


Cały ten zgiełk związany z domową automatyką byłby bez sensu gdyby nie jeden kluczowy element systemu. Własnoręcznie zaprojektowane i wykonane, napełnione  z autorskim oprogramowaniem mikroprocesorowe moduły są jedynym powodem dla mnie by temat IoT drążyć dalej. Zakup gotowego systemu (Fibaro, Grenton Tuya czy jakikolwiek Zigbee) pozwala na zrobienie tego samego nieporównanie krócej i summa summarum taniej. Ale z zerową czy też niewielką satysfakcją. No i nie byłoby czym się chwalić. 

Dziś więc trochę elektronicznej autoreklamy w stylu ESP8266.

wtorek, 19 grudnia 2023

Elementy składowe domowej sieci IoT

 

Dziś w zasadzie temat powtórka z informacji wielokrotnie prezentowanych na blogu. Ot tak dla porządku w papierach.

sobota, 21 października 2023

Domowa sieć IoT > WiFi + 433 MHz - reaktywaca


Ktoś powiedział, że dobre idee nie giną nigdy. Są, co najwyżej, realizowane z niejakim opóźnieniem. Ja potrzebowałem 5 (słownie pięciu) lat by powrócić do ulubionej koncepcji domowej sieci IoT zespolonej z WiFi i 433Mhz. Dziś o tym jak ta koncepcja powoli (oj jak powoli) się materializuje.





środa, 14 czerwca 2023

WiFi 800 Mb od sąsiada czyli jak poradzić sobie z operatorem co robi nas w bambuko


Dziś temat nieco bardziej odległy od domowej automatyki choć nie bardzo. Problem dostępu do szybkiego internetu w zasadzie nie powinien już istnieć, Zgłaszamy się do jakiegoś operatora z wnioskiem o szerokopasmowy internet i już możemy obserwować nasz dom z zainstalowanych w nim kamer z dowolnego miejsca na świecie.  Bajka - niestety tak w większości lokalizacji z racji braku światłowodu. Co więcej - plany operatora nie przewidują go w jakiejkolwiek przyszłości. Sytuacja może być jeszcze bardziej kuriozalna. Operator podprowadził światłowód do części  domów po jednej stronie ulicy pozostawiając drugą część z niespełnionymi marzeniami o szybkim serfowaniu po sieci. Jak to możliwe? Warto zapytać Ministerstwo Cyfryzacji. Dziś w tej sprawie głos zabierze wujek Dobra Rada. 

wtorek, 21 marca 2023

Stary tablet linux i... VIRTUINO


Czasami trzeba oderwać się od czystej eleganckiej elektroniki i wyruszyć w busz oprogramowania wyrąbując mozolnie wąską ścieżkę do potrzebnych aplikacji. Dziś przebijam się przez czarną magię Linuxa i to w najgorszym dziewiczym wydaniu czyli instalacji na starym tablecie z Androidem.


piątek, 17 lutego 2023

VIRTUINO i sterowanie pompą cuw - runda 2


Temat, który stał się zaczynem mojego powrotu do elektroniki wraca jak bumerang. Tym razem "dzięki" BLYNKowi powoli odchodzącemu w siną dal. Jeden z ostatnich moich elementów domowej automatyki pracuje wciąż na BLYNKu w oparciu o lokalny serwer na RPi ale nie mam złudzeń, że i on za chwilę zgaśnie. Nie czekając na pożar czas kopać studnię. A jak studnia to i pompa. Szczególnie że temat jest prosty, łatwy i przyjemny.  A więc (nie zaczyna się zdań od więc) a więc zaczynamy.

poniedziałek, 13 lutego 2023

SMARTWARES sh4 send code Ok


Po sprawnym odczytaniu kodu z pilotów SMARTWARES  sh4 (czytaj poprzedni post) przyszła kolej by coś z tymi odczytanymi kodami zrobić. Najlepiej gdyby dało się je inteligentnie wysłać do  zakupionych wyłączników. Mam ich kilka więc warto się nieco potrudzić by je jakoś sensownie wykorzystać w mojej domowej sieci automatyki. Ale gotowego programu nadawczego nie znalazłem. Trzeba będzie porzeźbić coś samemu aby zastąpić firmowego pilota  moim ulubionym ESP8266. Dziś o rzeźbieniu transmitera dla wyłączników SMARTWARES i co z tego wynikło. 

Smartwares SH4 monitor OK

 

Dziś na tapecie zdalne wyłączniki SMARTWARES, Ciekawe urządzenia będące połączeniem wyłączników WiFi z wyłącznikami RF 443 MHz. Kupiłem kilka mając nadzieję, że uzupełnią mój stan posiadania w sterownikach radiowych. Na obecną chwilę są to głównie sterowniki ELRO z dodatkowymi pilotami uczącymi się stałych kodów. Niestety zapas tych wyłączników powoli się wyczerpuję i miałem nadzieję że zastąpią je urządzenia SMARTWARES. A tu niespodzianka - kod transmisji jest diametralnie różny od znanego 24 bajtowego kodu. I nic nie pasuje do niczego. Co gorsze informacji o kodowaniu tego systemu jest w sieci znikoma ilość i do tego nie działająca. Trzeba więc sobie poradzić samemu z tym problemem

niedziela, 5 lutego 2023

VIRTUINO i bezprzewodowy miernik energii

 


J23 znowu nadaje....
Temat bezprzewodowego miernika energii już przerabiałem parę lat temu. Układ i oprogramowanie świetnie działało nieprzerwanie przez ponad cztery lata. Działało aż do początku stycznia tego roku kiedy to chłopaki z BLYNKa pokazali mi figę i wyłączyli serwer. No to ja też pokazałem figę i zamieniłem BLYNKa na VIRTUINO i nadal mogę cieszyć się będę bezprzewodowym odczytem mojego licznika energii elektrycznej.


piątek, 3 lutego 2023

Wszystkomający szablon z VIRTUINO dla programów IoT

Nowy system nowe  porządki. Zmiana programu do obsługi domowego IoT wymusiła nieznaczne zmiany w kodzie moich projektów. Przy tej okazji postanowiłem  zrobić także generalne zimowe porządki i stworzyć coś co zawsze planowałem. Do mojej uniwersalnej płytki PCB, na bazie której tworzę kolejne projekty, chciałem dorobić uniwersalny szablon programu.  Będzie to taki kręgosłup wszystkich moich dokonań programistycznym. I o tym traktuje dzisiejszy wpis.

wtorek, 10 stycznia 2023

VIRTUINO IoT zamiast BLYNK

 


A teraz próba zamiany  na VIRTUINO IoT projektu grzejnik zrealizowanego w oparciu o BLYNK. I co z tego (dobrego) wynikło.




poniedziałek, 2 stycznia 2023

Umarł król ...niech żyje Król

 I to już koniec. 31 grudnia zostanie ostatecznie wyłączony publiczny serwer BLYNKa. Mój BLYNK wciąż będzie działał na bazie lokalnego serwera ale i jego czas jest policzony. Wystarczy jakaś istotna zmiana w RPi i serwer też może pokazać mi znany gest. I to już będzie naprawdę koniec BLYNKa na tym blogu. Szkoda że chłopaki w tak mało elegancki sposób rozstali się z tysiącami fanów tego systemu przekształcając go w czysto komercyjny  projekt. Ale karawana jedzie dalej i już w kolejce czeka następny system do implementacji - opisywany wcześniej VIRTUINO