wtorek, 20 lutego 2018

Router 433 MHz - chińskie płytki z JLCPCB


Projekt płytki Routera 433 w zasadzie jest. Trochę mi namieszał ciński SONOFF Bridge ale jadę dalej. Więc nic tylko zlecić wykonanie druku do mojej ulubionej firmy robiącej świetne PCB - firmy  MERKAR. Szybko, profesjonalnie i bez problemów ... tylko trochę drogo. Wydać po 30 zł za płytkę z których większość zmarnuje się na etapie prototypu? Oj boli.
Trzeba temu jakoś zaradzić więc dziś o szkockiej lub holenderskiej ekonomii w elektronicznej praktyce czyli jak obniżyć niektóre koszty przygotowania projektu.

czwartek, 15 lutego 2018

Router 433 w chińskim wcieleniu - SONOFF BRIDGE + BLYNK

Mówiłem już, że hobby to kosztowna zabawka i prawie wszystko co można zrobić samemu kupi się dużo taniej na rynku? Mówiłem ale warto powtarzać. Chiński router - Bridge SONOFF - jest tego najlepszym dowodem. Tani, zgrabny, z wieloma bajerami dwuprocesorowy moduł wymiata wszystko co można wymyślić dla tego typu urządzenia. A jeszcze na dokładkę jest absolutnie przyjaźnie otwarty na wszelkie programowe modyfikacje i tuningi. Moim zdaniem Arduino już przegrało wyścig o dusze  pasjonatów mikroprocesorowej elektroniki. Nie pozostaje nic innego jak  podłączyć  się  do tego ekspresu i wykorzystać go do własnych partykularnych interesów. Dziś jak przerobić chińszczyznę na kolejny klocek domowej automatyki (co oczywiste) z BLYNKiem w tle .

środa, 14 lutego 2018

Bridge SONOFF - rzecz o zabijaniu przyjemności chińszczyzną

Od kilku dobrych wpisów zajmuję się tu składania do kupy Routera 433 MHz.  Zadanie jego proste - ma połączyć w jeden system wszystkie moje urządzenia pracujące z kodami stałymi na tej częstotliwości. Router sprawuje się świetnie i znakomicie usprawnił mi szybkie zestawianie różnych konfiguracji urządzeń pozwalając uzyskać niemalże od ręki całkiem nowe funkcje domowej automatyki . Będę je opisywał sukcesywnie w kolejnych wpisach w miarę rozbudowy systemu IoT o kolejne mikroprocesorowe klocki lego. Dziś jednak łyżka dziegciu do beczki miodu. Czyli o routerze 433 MHz firmy SONOFF.

sobota, 10 lutego 2018

Router 433 MHz - nowy projekt nowa płytka



Na razie dość mam programistycznych łamigłówek. Z przyjemnością wracam do znanego i przyjaznego świata realnej elektroniki. Testowy układ routera zmontowany na płytce BRAMA3 nieźle sobie radzi czas więc pomyśleć nad jakąś gotową płytką i domknięciem sprzętowej konfiguracji układu. Tym razem będzie to połączenie płytki konkretnego urządzenia z płytką prototypową. Jak pokazuje doświadczenie wykonane w nadmiarze płytki projektów nadają się znakomicie do konstruowania i testowania następnych pomysłów. Watro więc ten fakt uwzględnić już na etapie przygotowania kolejnego druku.

czwartek, 1 lutego 2018

Router 433 MHz - pierwsza wersja finalna


Miał być ukraiński budzik a wyszedł stacyjny zegar. Tak to już jest z tym programowaniem - wspaniałe ale teoretyczne pomysły rozbijają sobie łeb o twardą rzeczywistość. W programie routera powodów do zmian było aż nadto. Ważne, że przyjęta na początku koncepcja tablic i struktur sprawdziła się znakomicie. Dzięki niej przeprowadzone rewolucja działania programu nie wiązała się z jego całkowitą dewastacją a jedynie z dodaniem kolejnych pól struktury czy kolejnych pól rekordów tablicy. A w kolejce na poznanie czekają inne ciekawe konstrukcje programistyczne ot chociażby KLASY.
Ale na razie zostańmy na etapie programistycznego przedszkola którego efektem jest pierwsza finalna wersja tworzonego właśnie routera 433 MHz.