Uzupełnienie
Po długich poszukiwaniach znalazłem schemat ESP-01S a nawet całą dokumentację - po chińsku
Moduły ESP w wersji ESP-01 stosowane były do niedawna głównie jako element pośredniczący w połączeniu Serial-Internet. Taką też rolę pełnił i pełni w systemach opartych na klasycznych płytkach Arduino tzn. wzbogaca je o możliwość bezprzewodowego połączenia z Internetem.
Jednak od pewnego czasu moduł ten robi karierą w prostych układach bezprzewodowego monitoringu i sterowania. Omawiane tu w poprzednich postach inteligentne przekaźniki są dobrym tego przykładem
To nie jedyne układy oferowane przez Chińczyków. Możemy w cenie do 2 $ kupić prosty moduł pomiaru wilgotności i temperatury oparty na czujniku DHT11
lub sam moduł temperatury z czujnikiem DS18B20
a nawet gotowy sterownik RGB
Jedyne co musimy zrobić to podłączyć do modułu 5V (każda płytka zawiera stabilizator 5/3V3) i wcisnąć w podstawkę ESP-01 z naszym oprogramowaniem. Jakim? Dowolnym jaki nam pasuje. Np. BLYNK :).
Ale problemem może być zakup i zaprogramowanie układu ESP-01. Mamy bowiem do wyboru trzy rodzaje tych układów.
Najnowszy ESP-01S - pasujący do wszystkich w/w modulów
ESP-01, w dwu odmianach - czarnej z 1 MB pamięci flash
i coraz rzadziej spotykana w sprzedaży - ale wciąż wciskana niezorientowanym klientom - wersja niebieska z 512 kB pamięci
Tej ostatniej nie kupujemy nigdy - w większości przypadków nie na da się na niej zainstalować własnego oprogramowania, które wymaga minimum 1 MB pamięci programu.
Co do wyboru wersji między ESP-01 a ESP-01S decyzja zależy od oferowanej ceny. Ale i ta w ostatnim czasie praktycznie się zrównała. Wybieramy więc wersję S.
Dlaczego?. Nie tylko z powodu nowszej wersji mikroprocesora ESP8266 montowanego w tym układzie. ESP-01S ma ponadto dodatkowe rezystory polaryzujące piny RST i CS.
Tu schemat ESP-01S w miarę aktualny z chińskiej dokumentacji
Mając rezystory polaryzacyjne na module możemy je więc pominąć w naszych układach. Większość w/w modułów wymaga właśnie wersji S bo tych oporników na tych modułach po prostu nie ma.
Ta różnica dotyczy wszystkich modułów z ESP8266 posiadających dodatkową literkę S (np ESP-12S)
A więc do sklepu po ESP-01S by ciąg dalszy mógł nastąpić.
124
Kapitanie, nie googluje mi się fraza "rezystory polaryzacyjne". Mogę prosić o kawałek odnośnika do czegoś mądrego?
OdpowiedzUsuńTo są zwykłe rezystory o wartości podanej na schemacie które potem łączy się do VCC lub GND.
Usuń"pullup/pulldown resistor" ;)
UsuńA konkretnie to o co biega? Co chcesz polaryzować?
OdpowiedzUsuńDostałem od majfrienda wszystkie wymienione moduły razem z przekaźnikami (1-4 kanałowymi). Wszystkie sparowane z wersja czarną bez S. Mam rozumieć że to nie zadziała? ("Większość w/w modułów wymaga właśnie wersji S bo tych oporników na tych modułach po prostu nie ma".).
OdpowiedzUsuńErrata Przekaźniki zdają się pracować bez problemu. Hmm?
Hmm... mogą pracować bez tych oporników ale niestabilnie
OdpowiedzUsuńWersji ESP-01 512k spokojnie da się używać do prostszych rzeczy. Podstawowa binarka (framework Arduino przez PlatformIO) zajmuje ledwo ponad 256k więc nawet i 128k na spiffs/littlefs da się wygospodarować.
OdpowiedzUsuń1M jest potrzebne dla BLYNKa
OdpowiedzUsuńVirtuino da się upakować w 512k
Hej,
OdpowiedzUsuńmam moduł który wygląda inaczej... wiecie może co to jest?
https://tanie-zakupy.pl/pubs/uploads/modu%C5%82-wifi-esp-01-esp8266-arduino-esp8266ex,658c1df704564128a10a53be4d3b135d.jpg
Radiówka 2.4GHz NRF24L01.
Usuń