czwartek, 26 maja 2016

Automatyka obiegu ciepłej wody z Arduino - sezon 2 odcinek 1

To samo - inaczej


Bezprzewodowa czujka PIR  doszła, BLYNK opanowany, ESP-01działa można więc wrócić do tematu sterowania pompy obiegowej ciepłej wody z wykorzystaniem Arduino. Miałem to zrobić z płytką Ethernet W5100 ale tak mi się spodobała praca z ESP-01, że sobie daruję.

Nowy schemat funkcjonalny (poprzedni tutaj) wygląda mniej więcej tak:

















Wzbudzona obecnością osoby w łazience czujka PIR wysyła kod odbierany przez odbiornik 433MHz i dekodowany przez UNO. Po odbiorze właściwego kodu Arduino na ustalony czas (testuję czasy od 1 min do 10min) załącza pompę wysyłając nadajnikiem kod załączający gniazdo ELRO. Po odliczeniu czasu pompa zostaje wyłączona. Jeśli w trakcie pracy nastąpiło kolejne wzbudzenie czujki czas odliczania zostaje ustawiony na wartość początkową.
Całość systemu monitorowana jest w aplikacji BLYNK. Z telefonu można także ręcznie uruchomić pompę na określony czas.
Całość ma działać pewnie i bezobsługowo by nie denerwować domowników swoją obecnością a jednocześnie zapewnić komfort ciepłej wody na żądanie przy minimalizacji  kosztów jej podgrzewania w systemie obiegu.
Czujnik PIR zamontowany jest w łazience, gniazdo w kotłowni przy piecu CO, Arduino stoi na biurku w pokoju mniej więcej w połowie drogi pomiędzy nimi.
Tyle teoria. W praktyce UNO robi za translator sygnałów pomiędzy elementami różnych systemów i za prosty zegar czasowy. Łączy czujkę pochodzącą z systemu alarmowego z elementem wykonawczym czyli gniazdem systemu ELRO 440. Nie ma żadnych ograniczeń by w ten sposób łączyć elementy pracujące na różnych częstotliwościach czy w różnych standardach komunikacji. Taki układ jest całkowicie otwarty pod warunkiem że znamy kody sterujące elementów systemu.

BLYNK stanowi tu kwiatek do kożucha by chwalić się przed znajomymi. Ale nie tylko. Jest bardzo pomocny w fazie rzeczywistego uruchamiania systemu przy kontroli zasięgów i pewności pracy systemu. W telefonie widać jak zachowuje się system np. czy każda wizyta osoby w łazience powoduje uruchomienie pompy. Można też ręcznie uruchomić pompę - ot tak na wszelki wypadek.
Pompę można też uruchomić standardowym pilotem ELRO gdyby coś stało się z Arduino.
Teraz system jest w fazie kilkutygodniowych testów więc wnioski pojawią się za czas jakiś.

Moduły transmisji obsadzone w gniazdach, kontrolny LED i elementy dodatkowe polutowane są na płytce prototypowej przyłączonej do Arduino jako shield. Całość zasilana z zasilacza 230V/5V/1A kablem USB. Moduły transmisji 433MHz mają dolutowane anteny z krosówki o dł. 16,8 cm

Schemat
 
 zworka rozłączana w czasie wgrywania programu do UNO




1 komentarz: