piątek, 13 maja 2016

Arduino + Internet czyli W5100 w akcji

UNO w sieci

Czym jest komputer bez Internetu? Dla większości z nas złomem. No może jeszcze liczydłem, maszyną do pisania lub udoskonalonym ZX Spektrum z fajnymi grami. A jednak przez długi czas samotny PCet królował na wielu uczelnianych i firmowych biurkach. Potem z pewną nieśmiałością łączyło się toto koncentrykiem z drugim PCetem lub modem z BBS z prędkością 2400 lub 9600.
Piękne czasy.....

Dziś bez Internetu życie dla wielu z nas nie istnieje.

Producenci wciąż przekonują nas jednak, że Internet to zbędny gadżet w świecie mikroprcesorów.
To dziwne, że tak długo trzeba czekać by skutecznie połączyć mikrokontrolery z siecią. Jeśli  Arduino Ethernet Shield jest wielkości płytki UNO tzn, że karta sieciowa komputera jest wielkości płyty głównej. To żadne rozwiązanie - to proteza. Nawet rewelacyjna płytka ESP-01 ... 14 to dopiero początek Internetowej rewolucji w tym segmencie elektroniki.
Ciekawe ile wody jeszcze upłynie by każdy nawet najmniejszy mikroprocesor zawierał w sobie kompletne sprzętowe rozwiązania dla sieci Ethernet i WiFi - podobnie jak to jest w przypadku RS czy I2C.  I kosztował kilka zł.
Ale na razie cieszmy się z tego co mamy.
Kupiłem najtańszego klona W5100 (31 zł + 6zł przesyłka). Dwa razy drożej niż UNO!!!

Zrobiłem z tego "kanapkę" (UNO+ETHERNET), dołączyłem kabel sieciowy i USB, wgrałem lekko zmodyfikowany program WEBSERVER i ..... zadziałało. Z tym, że nie do końca.

 1. Próba załączania LEDa z przeglądarki - nie działa. Wyrzuciłem ten fragment kodu.
 2.  Nie działa automatyczne odświeżanie strony (  //  client.println("<meta http-equiv=\"refresh\" content=\"\5">");) - odświeżam ręcznie poprzez F5
 3. Komunikacja pomiędzy przeglądarką a UNO czasami się wiesza - wyłączyłem kartę SD (port 4 na "1") - nie pomogło. Wiesza się nadal
 4. Karta Ethernet wiesza się po wyłączeniu i powtórnym podaniu napięcia na "kanapkę" - nie może wejść w tryb komunikacji z ruterem. Pomaga albo reset sprzętowy przyciskiem albo reset generowany uruchomieniem monitora programu IDE (generuje to reset sprzętowy linią DS z układu CH340).
 5. Shield zajmuje sporo portów UNO- trzeba uważać przy budowie systemu
  • D13, D12, D11 - szyna SPI (D50, D51 i D52 na Arduino Mega)
  • D10 - slave select dla modułu Ethernet
  • D4 - slave select dla karty SD
  • D2 - jeżeli zostanie zlutowany pad na spodniej stronie shielda, wówczas D2 jest połączony z linią INT układu W5100
  • A0 - detekcja zabezpieczenia zapisu na karcie SD (write protect)
  • A1 - detekcja obecności karty SD w slocie

Ogólnie - beznadzieja.
I do tego jakieś niezrozumiałe komendy HTML odpowiedzialne za inicjację i przebieg komunikacji między przeglądarką a UNO.
WNIOSEK -  Nie mam zamiaru uczyć się HTML, JAVA czy innych skryptowych narzeczy i wstawiać dziesiątki linii do programu by obsłużyć jednego LEDa.


cdn...    o ile nie wnerwię się do końca i nie wyrzucę tego shielda do kosza

ERRATA

 Poszedł do kosza

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz