sobota, 24 lutego 2024

Nowe płytki z PCBWAY - reaktywacja


 Nowe moduły z ESP32 są na tyle interesujące, że postanowiłem odnowić znajomość z EAGLE i coś tam zaprojektować w temacie płytek drukowanych. O ile w warstwie oprogramowania moich modułów IoT zmieniło się bardzo wiele to wykonane dawno temu płytki w firmie PCBWay  są niemal nieśmiertelne. Świetnie zaprojekowane (samochwała w kącie stała) i jeszcze lepiej wykonane służą niezawodnie w wielu projektach domowej automatyki. Ale nieuchronna zmiana pokoleniowa w mikroprocesorach firmy ESPressif i w nowych modułach z ESP32 zachęca do stworzenia czegoś nowego. Dziś pierwsza opowieść jak powstaje nowy projekt.


Nie planowałem wykonania nowych projektów płytek drukowanych. Płytki BARAMA w wersji 5.1 spisują się świetnie a dostępność kompatybilnych do D1 MINI modułów z ESP32 jeszcze bardziej zniechęcała do wysiłku. 

Ale w skrzynce pocztowej pojawił się list od Serene z firmy PCBWay. To już drugi raz gdy dział marketingu tej firmy zgłasza się do mnie z propozycją wsparcia moich projektów. 

Na stronach PCBWay jest specjalna zakładka Shared Projects gdzie znajdują się informacje jak zawnioskować o sponsorowanie swojego niekomercyjnego pomysłu czy wsparcie w działaniach typu Crowdfunding. Jest ponadto bogata biblioteka z opisami ponad tysiąca projektów sponsorowanych przez PCBWay. W większości przypadków ich autorzy  bezpłatnie udostępniają szczegóły konstrukcji łącznie z plikami do wykonania druków.




To świetnie, że firma z dalekich Chin uruchamia program wpierania studentów i projektów non profit z całego świata. Ale jak to się dzieje, że ludzie z działu marketingu tej firmy oprócz stworzenia i prowadzenia platformy internetowej dla pozyskiwania osób i organizacji zainteresowanych wspieraniem ich elektronicznych aktywności, dodatkowo przeszukują Internet w jego niszowych zakamarkach i egzotycznych językach i sami docierają i proponują sponsoring takim blogom jak ten. Bez żadnych warunków wstępnych, bez umów czy zobowiązań z mojej strony. Wiem wiem to nie są jakieś ogromne kwoty szczególnie dla dużych firm z dużym reklamowym budżetem. Ale o ile łatwiej wydać go na reklamę w kilku poczytnych w danym kraju specjalistycznych pismach czy serwisach informacyjnych gdzie ma się wpływ na formę i treść materiałów reklamowych niż wozić się z jakąś amatorską drobnicą beż żadnych gwarancji pozytywnego wyniku.

W poszukiwaniu pomysłów lub rozwiązań związanych z domową automatyką analizowałem naprawdę wiele hobbystycznych projektów dostępnych w Internecie. Wiele z nich uważam za bardzo interesujące. Ale ze zdziwieniem patrzyłem na bardzo czasem złożone elektroniczne urządzenia polutowane na drukach wykonanych domową metodą "na żelazko". Gdy koszt wykonania serii profesjonalnych płytek to 10 -15 $ a w promocji i 5$ z darmową dostawą do domu. To niewiele do partii np. 10 szt. choć koszt pojedynczej płytki może wielu zniechęcić.

Dlatego tak cenna wydaje mi się inicjatywa PCBWay wspierania elektronicznych hobbystów. Amatorskie konstrukcje mogą dzięki temu przybrać niemalże profesjonalne kształty zachęcając innych do ich wykorzystania. Namawiam więc każdego do skorzystania ze sponsorskiej oferty PCBWay i ze względu na świetną jakość wyprodukowanych płytek ale również dla tego by cieszyć oko eleganckim wyglądem swoich projektów.

Nie wiem czy nowy projekt modułu IoT będę chciał umieścić na stronach PCBWay ale wiem na pewno, że muszę odtworzyć swoją wiedzę jak taką płytkę zaprojektować za pomocą Eagle. Kilka lat przerwy wyczyściło mój RAM w tym zakresie a poradnik z którego korzystałem nie jest już dostępny. Ot uroki Internetu.

Znalazłem inny kurs wydrukowany onegdaj w Elektronice Praktycznej. Nie wiem jak długo on będzie dostępny więc skopiowałem go do swojego archiwum.

I najważniejsze - co powinna zawierać nowa płytka. W wersji maksymalnej powinno się tam znaleźć co najmniej:

  • moduł z ESP32 najlepiej w wersji super mini
  • nadajnik i odbiornik RF 433 MHz z własnymi antenami
  • LDO 
  • dioda/diody RGB
  • przełącznik konfiguracyjny
  • co najmniej 1 transoptor
  • czujnik temperatury DS18B20 lub/ i czujnik temperatura/wilgotność
  • przełącznik konfiguracyjny
  • 2-3 złącza I2C / SPI dla przyłączenia zewnętrznych modułów

Wszystko to powinno zmieścić się w mojej ulubionej obudowie 


Ciąg dalszy więc niewątpliwie powinien nastąpić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz