sobota, 10 listopada 2018

Router 433 MHz - retransmiter - powrót Jedi


Moje nadzieje na zniknięcie tematu routera 433 MHz z tego bloga okazały się płonne. Wcześniejsze podejście do tematu trudno uznać za sukces. Ale niewątpliwą korzyścią  tamtego doświadczenia jest stos profesjonalnych płytek PCB, które za bezcen wykonałem w firmie JLCPCB. Na ich bazie powstają kolejne elementy rozproszonego systemu domowej automatyki. A wraz z nimi kolejne potrzeby jego rozbudowy.
I właśnie jedna z takich potrzeb nerwowo puka do  jesiennych okien. Już za miesiąc znów aktualne będzie pytanie - jak jednym przyciskiem z dowolnego miejsca sterować całym świątecznym oświetleniem domu i posesji. I właśnie w tym celu może mi się przydać niedoszły router 433MHz.

Do sterowania setek a może już tysięcy ledowych lampek rozrzuconych po całym terenie używam ulubionych sterowników radiowych ELRO. W szczytowym okresie świątecznego szału potrzebowałem około 10 szt. radiowych gniazd do sterowania wszystkich tych błyskających sznurków.


Gniazda spisują się w tej roli świetnie z jednym małym mankamentem. Zasięg sterowania z pilota nie pokrywa całej posesji. Załączenie wszystkich lampek oznacza mały spacer po całym domu a sterowanie LEDów na altanie to konieczność wyjścia na zewnątrz. Nie jest to problem po świątecznym obiedzie. Ale próba wyrywania się z pościeli by wyłączyć zapomniane lampki może być już lekko denerwujące.Ale od czego mam IoT. Jeden przycisk pilota przy łóżku ma załatwić problem. I to zadanie na dzisiejszy a może i kolejne wpisy.

Rozwiązanie nie wydaje się trudne. Dwa maksymalnie trzy nadajniki/reapitery 433 MHz umieszczone we właściwych  punktach posesji powinny załatwić problem. Połączeniem ich w jeden system zajmie się BLYNK poprzez sieć WiFi pokrywająca znaczną część terenu.Zasięgi nadajników 433 MHz są większe niż pilota ELRO. A to dzięki lepszemu nadajnikowi w module RF i zewnętrznej antenie.
Ten trochę zagmatwany schemat uprośćmy pokazując drogę sygnału od pilota w domu do gniazda w altanie.

Pilot 433 MHz      ---->>>      Odbiornik 433MHz (BLYNK) ---->>>
           Router WiFi dom    --->>>  server BLYNK ---->>>    Router WiFi dom    --->>>
                  Router WiFi altana  --->>>    Nadajnik 433 MHz  (BLYNK)  --->>>   Gniazdo 433 MHz

Transmisja sygnału wskazuje na BLYNKa w połączeniu z serwerem lokalnym. Dla cloud servera droga sygnału nieco się wydłuży o internetowe połączenie z Ameryką.

W zasadzie wszystkie elementy systemu już mam. Odbiornik i nadajnik 433 MHz to zamontowany na chińskim PCB mój standardowy zestaw do obsługi transmisji RF.


Co po zmontowaniu wygląda jakoś takMam dwa takie zestawy czyli komplet. Jeden z nich pracuje nako nadajnik drugi jako odbiornik Oczywiście oba mogą pracować jednocześnie jako nadajnik i odbiornika ale postanowiłem rozdzielić obie funkcje. Bliskość anten źle wpływa na czułość odbiornika znacznie skracając jego zasięg.
Jeśli pomysł się sprawdzi dorobię specjalizowane moduły odbiornika i nadajników.

Teraz chwila na zastanowienie się nad koncepcją programu.

156

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz