poniedziałek, 10 września 2018

Automatyka pompy cyrkulacyjnej CWU czyli VIRTUINO w akcji

Sterowanie pompą cyrkulacyjną ciepłej wody użytkowej (CWU) powraca na strony tego bloga niczym zombi w horrorach. I trudno, nic na to nie mogę poradzić. Projekt od dłuższego czasu żyje już swoim życiem. A VIRTUINO przywołał go tu znowu.
Dziś więc kolejna odsłona sterownika pompy CWU z VIRTUINO w roli głównej.
Dlaczego VIRTUINO i sterownik cyrkulacji CWU?

 • Pełna kontrola z telefonu/ tableta
 • Idealny program dla rozproszonych systemów sterowania
 • Brak elementu pośredniczącego - w poprzednich projektach był nim serwer BLYNKa
 • Brak ruchu w sieci przy wyłączonej aplikacji - sterownik realizuje swoje funkcje bez potrzeby komunikacji z aplikacją.
Ale w pierwszej kolejności napędza temat chęć wypróbowania tego programu w praktyce. A że sterownik CWU jest ciekawym przykładem domowej automatyki więc padło na niego.

Schemat aktualnie działającej wersji sterownika wykorzystującej do nadzoru BLYNKa wygląda tak. Jest już uproszczony w stosunku do pierwotnego konceptu - pozbyłem się w nim modułu Arduino NANO 


Sercem układu sterowania jest moduł BRAMA2 zarządzający całością tz. odbiera sygnał z czujki PIR, steruje gniazdem radiowym pompy i odpowiedzialny jest za komunikację z telefoniczną aplikacją via lokalny serwer  BLYNK. 

Widok modułu BRAMA2


Działa bez zarzutu od pół roku...

... ale czemu by nie uprościć (i oczywiście potanieć) budowę tego prostego w istocie projektu.
Nowa konfiguracja sterownika pompy CUW mogłaby wyglądać jakoś tak


Czujka PIR podobnie jak w obecnej wersji łączy się radiowo z mikrokontrolerem ESP8266. Tym razem jednak sterownik znajduje się w pobliżu pompy cyrkulacyjnej uruchamiając ją bezpośrednio przekaźnikiem modułu ESP-01S Relay. Aplikacja VIRTUINO łączy się z ESP domową siecią WiFi. Niema dostępu ( i nie ma takiej potrzeby) sterowania systemem poprzez Internet.

Zastosowanie gotowego chińskiego modułu ESP-01S Relay jest w tym przypadku szczególnie wskazane. Za 3 $ dostajemy gotową płytkę z procesorem ESP-01S z przekaźnikiem do sterowania pompą CWU. 

Uwaga : Musi to być moduł ESP-01S. Wersja ESP-01 nie będzie działała w tym układzie.

Dodatkowo na module znajduje się stabilizator 3V3 co upraszcza cały układ. Jeśli płytkę radiowego odbiornika 433MHz SRX882 zasilę bezpośrednio z tego napięcia (pracuje w zakresie 2,4 do 5,5 V) to nie będą potrzebne już żadne dodatkowe elementy zewnętrzne. W prezencie mam ponadto dwa LEDy: jeden na module przekaźnika wskazuje jego załączenie i drugi na ESP-01 do dowolnego wykorzystania. Do kompletu potrzebny mi jest już tylko zasilacz 5V z kawałkiem kabla USB i jakakolwiek obudowa. 
Całość dla ułatwienia umieszczę na uniwersalnej płytce drukowanej by móc do czego przymocować antenkę 433 MHz.

Wszystko można złożyć i uruchomić w 30 minut. 
Koszt 
- moduł ESP-01 Relay  - 3$
- odbiornik SRX882     - 1,5$
- zasilacz 5V z kabelkiem USB - 2$
- obudowa - tu już każdy wybiera sam - u mnie obudowa czujki PIR - 3 $

No proszę dało się to zrobić poniżej 10$. Wiem wiem SONOFF RF kosztuje ok 9 $ ale ma pod napięciem styki przekaźnika, kiepski odbiornik 433 MHz i  kawałek drutu zamiast anteny.No to do roboty bo ciąg dalszy czeka z niecierpliwością

151

4 komentarze:

 1. Potrzebuję czegoś co załączy pompę ale z powodu spadku temperatury, pompa oddalona jest od zbiornika z wodą o 15m.

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Chciałem bezprzewodowo ale wyjąłem kostkę i zrobiłem kablem

   Usuń