sobota, 10 lutego 2018

Router 433 MHz - nowy projekt nowa płytkaNa razie dość mam programistycznych łamigłówek. Z przyjemnością wracam do znanego i przyjaznego świata realnej elektroniki. Testowy układ routera zmontowany na płytce BRAMA3 nieźle sobie radzi czas więc pomyśleć nad jakąś gotową płytką i domknięciem sprzętowej konfiguracji układu. Tym razem będzie to połączenie płytki konkretnego urządzenia z płytką prototypową. Jak pokazuje doświadczenie wykonane w nadmiarze płytki projektów nadają się znakomicie do konstruowania i testowania następnych pomysłów. Watro więc ten fakt uwzględnić już na etapie przygotowania kolejnego druku.

Spodobał mi się pomysł pełnego wykorzystania minimalistycznej wersji modułu ESP8266 czyli ESP-01. Sam moduł średnio nadaje się do pracy nad projektem. Brak mu konwertera RS-USB co skutecznie zniechęca by ćwiczyć na nim kolejne wersje oprogramowania. Za to w rej roli znakomicie się spełnia D1 MINI. Cały projekt Routera 433 został przygotowany i przetestowany na D1 a  następnie jednym ruchem załadowany do ESP-01. Jedyna zmiana w programie dotyczyła pinów połączonych z nadajnikiem i odbiornikiem RF. I już. Router 433 z ESP-01 od dwóch tygodni stara się udowodnić swoją przydatność. Na razie jest na plusie.

Dam mu więc szansę by samodzielnie pokierował tym projektem i to pod niego zostanie zaprojektowana następna BRAMA4. Płytka ma się zmieścić w mojej ulubionej obudowie czujnika PiR toteż BRAMA4 to kolejna wariacja poprzednich płytek.

Schemat wygląda jakoś tak

Blok mikrokontrolera


Z mikrokontrolera wyprowadziłem wszystko co się dało i co może być przydatne w układzie sterowania. Jako, że będzie to też płytka prototypowa do czterech dostępnych portów (Tx Rx GPIO0 i GPIO2) mogę przyłączać zworkami to co akurat będzie mi potrzebne. Mogę nawet zaprogramować ESP w układzie jeśli będzie on na stałe wlutowany w płytkę. Stąd ta mnogość zworek. Oporniki szeregowe to dodatkowe zabezpieczenie portów. Do wartości oporności nie należy się przywiązywać - są przypadkowe.

Blok RF
Wydaje się mocno rozbudowany ale to tylko pozór. Dałem alternatywne układy nadawczo- odbiorcze. Standardowy CY-01 i CYT1 uzupełniony został o nowy nabytek STX882 i SRC882 (to te dwa bloki bez opisu). Dwa razy tańszy ale równie skuteczny, może zagości w moich projektach na dłużej. I co ważne obiecują bardzo dobre osiągi już przy napięciach rzędu 3V.


ST/RX dysponują własnymi antenkami w postaci spiralek ale pozostawiłem możliwość połączenia wszystkiego na wspólną antenkę teleskopową. Zasilanie układów jest również opcjonalne - mogę to pędzić zarówno z 5 V jak i z zasilania mikrokontrolera 3V3. Niestety rozkład nóżek obu zestawów rożni się między sobą stąd konieczność symulacji obu zestawów.

Pozostałe elementy wykonawcze

Z czterech portów ESP-01 nie da się wyciągnąć cudów ale postawiłem na pewną nadmiarowość peryferii.


Oprócz modułów RF mikrokontroler ma do dyspozycji na płytce transoptory (np. do pilota) termometry w postaci DS18B20 i nieśmiertelne diody. I nieograniczoną :) liczbę możliwych do przyłączenia zewnętrznych modułów. I tylko cztery porty .....

Ale tak naprawdę czy potrzeba dużo więcej? To zależy od filozofii domowego systemu. Można oprzeć własne IoT na jednym wszystkorobiącym urządzeniu (tak działa to u mnie w tym momencie) lub budować system z pojedynczych prostych klocków odpowiedzialnych za poszczególne funkcje. Nie ukrywam, że ta druga opcja zaczyna podobać mi się coraz bardziej. Ale o tym przy innej okazji. Projekt routera 433 ma być pierwszym (testowym) elementem z zestawu takich właśnie miniaturowych klocków domowej automatyki.

Jest jeszcze jeden istotny blok na schemacie routeraZa chwilę na rysunku płytki będzie widać przeznaczenie tych elementów.

Płytka PCB

Tradycyjnie już płytkę projektuję w EAGLE ver. 7.6.0. Full professional do użytku domowego. Jak na razie ograniczenie do płytek o rozmiarze 10 x 10 cm nie stanowiło dla mnie żadnego problemu


.

Tak właśnie wygląda moja wersja płytki projektu + płytka prototypowa. Czy pomysł się sprawdzi - zobaczymy. Jak na razie pozostaję przy tradycyjnym montażu na elementach przewlekanych. No cóż przyzwyczajenie drugą naturą. Może kiedyś .....

Całkowicie zrezygnowałem minaturowych chińskich przetworniczek DC-DC. Router będzie zasilany bezpośrednio z zasilacza 5V (USB) a napięcia mikrokontrolerowi dostarczy stabilizator LF33 . UWAGA musi być LF33 gdyż LD33 się nie sprawdzi - ma za duży spadek napięcia pomiędzy wejściem a wyjściem.

I to by było na tyle. Więc do roboty, ciąg dalszy czeka niecierpliwie.....

Wcześniejsze odcinki serialu
http://100-x-arduino.blogspot.com/2017/11/router-433-mhz-aczymy-rozne-systemy.html
http://100-x-arduino.blogspot.com/2017/11/router-433-mhz-nauka-czytania-i-pisania.html
http://100-x-arduino.blogspot.com/2017/12/router433-jak-programowac-schematy.html
http://100-x-arduino.blogspot.com/2017/12/esp8266-zapis-do-pamieci-eeprom-kodow.html
http://100-x-arduino.blogspot.com/2017/12/zapis-tablicy-struktur-do-eeproma-nauka.html
http://100-x-arduino.blogspot.com/2018/01/operacje-na-tablicy-struktur-czyli-mini.html
http://100-x-arduino.blogspot.com/2018/01/router-433-silnik-napedowy-czyll-tabela.html
http://100-x-arduino.blogspot.com/2018/01/widget-table-proste-bazy-danych-w-blynku.html
http://100-x-arduino.blogspot.com/2018/01/router-433-mhz-pierwsze-uruchomienie.html
http://100-x-arduino.blogspot.com/2018/02/router-433-mhz-pierwsza-wersja-finalna.html
116

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz