niedziela, 19 listopada 2017

Router 433 MHz - łączymy różne systemy bezprzewodowe

Temat kołacze mi się od jakiegoś czasu - prosta uniwersalna bramka pozwalająca na współpracę różnych elementów i urządzeń bezprzewodowych pracujących w paśmie 433MHz. Dlaczego w tym? Jak w większości przypadków zdecydowała cena. Gotowe czujniki i elementy wykonawcze można kupić już za kilkanaście zł. Jest ich naprawdę sporo. Co więcej duża część z nich wykonana jest w wersji bateryjnej co znakomicie ułatwia montaż i uruchomienie oraz powoduje, iż cały system jest niesłychanie elastyczny i mobilny. Taki router  powinien w prosty sposób pozwalać na przyłączanie dowolnych czujników i elementów wykonawczych pracujących w paśmie 433 MHz. Dodatkowo całością można by sterować z telefonu lub komputera dając sobie szansę na dodatkowe funkcjetakiego systemu. Niby nic nowego w stosunku do projektu BRAMA.
Niby - a jednak...
Wszystkie klocki do układanki już są. Proste, tanie niezawodne a nade wszystko bezpieczne. Do tematu bezpieczeństwa jeszcze wrócimy. A na razie pozbierajmy wszystko do ... razem.

Czujniki


Jest tego sporo - wybrałem coś tam z Allegro w koszcie do 30 zł


Czujki ruchu, dymu, gazu, otwarcia okna zbicia szyby, zalania to tylko niektóre z podstawowych elementów czuwania nad naszym bezpieczeństwem. Dodatkowe elementy przełączające, piloty, dzwonki i domofony, termostaty i dziesiątki innych wykorzystamy do sterowania dowolnymi domowymi urządzeniami. No właśnie - sterowanie - elementy wykonawcze są kluczowe by system miał jakikolwiek sens. Tych jest dostępnych znacznie mniej (niestety) ale są.

Elementy wykonawczeTu praktycznie mamy wybór pomiędzy sterowanymi radiowo gniazdami sieciowymi  (lub elementami dopuszkowymi) a układami przekażników radiowych zasilanych z 12V. Czasami możemy jednak dostać bardziej wysublimowane urządzenia jak choćby mini centralka alarmowa czy sygnalizator dźwiękowy do systemu alarmowego.

Gorąco polecam stosowanie gotowych urządzeń np. radiowo sterowanych gniazd. Głównie z jednego powodu - są absolutnie bezpieczne dla domowników - zwłaszcza dzieci. Patrząc na niektóre projekty DIY czasami aż cierpnie skóra na widok chaotycznej plątaniny kabli i tymczasowych połączeń. A już zabawy w wilgotnych pomieszczeniach - kotłownia, garaż - i na zewnątrz obarczone są ogromnym ryzykiem śmiertelnych porażeń.

Kluczem by to wszystko spiąć jest projektowany router radiowy. A jeszcze lepiej by był to Inteligentny Router Radiowy - IRR433

IRR433Zawartość routera wydaje się być nad wyraz skromna. Moduł mikrokontrolera - w tej roli ESP01 lub D1 MINI w zupełności wystarczy. ESP01 bardziej mi się podoba bo ma idealnie tyle pinów ile jest niezbędnych tj. 2 wolne linie danych. i jest dwa razy tańszy od D1 MINI. Ale przezorność inżynierska podpowiada, iż warto zainwestować w rozwiązanie nadmiarowe - zawsze coś może się ekstra przydać na przyszłość.
Jako interfejsy radiowe zastosuję sprawdzone chińskie moduły firmy CY WIRELESS TECHNOLOGY Ltd świetnie sprawujące się w wielu moich projektach.
No i wszędobylski BLYNK co by to wszystko móc zdalnie zaprogramować i zapanować nad działaniem całości systemu.

A więc - do roboty....

102

2 komentarze:

  1. Jeżeli szukać gotowych rozwiązań, modułów, czujników to lepiej od razu założyć jakąś centralę alarmową z obsługą gsm itp i załatwi wszytko.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie ma takich centralek alarmowych zdolnych do obsłużenia urządzeń pracujących w paśmie 433 MHz pochodzących od różnych producentów. Nie mówiąc już o cenie poniżej 100 zł.

    OdpowiedzUsuń