sobota, 23 marca 2019

Chińskie płytki z PCBWAY - cz. I


Ten wpis w zasadzie powinienem oznaczyć jako tekst sponsorowany. Ale bez przesady. To mój blog i nie muszę przejmować się posądzeniami  o kryptoreklamę szczególnie, że będzie to reklama jawna. Potraktuję więc dzisiejszy tekst jako ciekawostkę marketingowo-handlową. Chińską ciekawostkę. A może inaczej, jako zadziwiający przykład poszukiwania potencjalnych klientów przez chińską firmę nawet w tak egzotycznych miejscach jak niszowy polski portal o mikroprocesorowej elektronice.
Ta firma to PCBWAY a reklamowaną usługą jest wykonanie płytek drukowanych.


Niespełna miesiąc temu wpadł mi do skrzynki list od Simon z PCBWAY z ofertą współpracy. Propozycja obejmowała darmowe wykonanie jakiś płytek drukowanych i ocenę ich w ramach niniejszego bloga. Bez żadnych warunków wstępnych, sugestii czy ograniczeń. Ot typowe działania reklamowe z udostępnieniem próbek produktu. Prawie typowe gdyż skierowanie uwagi działu marketingu na polskojęzyczny blog jet zastanawiające. Przyczyn może być kilka ale ich analizę odłożę na inny wpis. Dziś zajmę się oceną (a jak ktoś chce to reklamą)  firmy PCBWAY.

Po założeniu konta klienta na firmowym portalu https://www.pcbway.com  (czas poniżej jednej minuty) zostało ono zasilone przez firmę kwotą 30$ do swobodnego wykorzystania.

Portal wita nas standardową stroną pozwalającą na wstępną wycenę projektu naszej płytki. Warto poświęcić więcej uwagi tej stronie by zoptymalizować zamówienie pod kontem wielkości kosztów.

Poniższy opis dotyczy typowej sytuacji elektronika hobbysty, który po stworzeniu swojego kolejnego wiekopomnego projektu chciałby wykonać do niego kilka profesjonalnych płytek drukowanych. Nie jest moim celem analiza usług PCBWAY dla celów wielkoskalowej produkcji czy usług związanych z produkcją gotowych modułów elektronicznych.

Standardem już jest, iż optymalne cenowo PCB winny zawierać się w formacie do 10x10 cm i w nieprzekraczalnej liczbie 10 szt. płytek. Tu jest podobnie. Jeśli nie mamy innych extra wymagań ta wielkość płytki jedno i dwuwarstwowej kosztować nas będzie 5 $. Standard a w zasadzie standardowa oferta specjalna.

Do tej ceny doliczyć musimy transport. Dla amatorskich projektów czas nie jest aż tak istotny możemy więc wybrać najtańszą opcję China Post. Deklarowany czas dostawy to 25-40 dni. Najmniej za transport zapłacimy 5$ choć ostateczna cena mocno zależy (jak w każdej firmie)  od łącznej wagi zamówienia Dla płytek o powierzchni 100cm2 dla 5 szt zapłacimy najniższą stawkę 5$ ale dla 10 szt. cena rośnie do 10$. Kolejne 10 szt będzie nas kosztować kolejne 5$ więc opłaca się komasować zamówienie z kilku projektów.


Podsumowując  koszty - najtańszy projekt to zawsze 10 $ i w tej cenie otrzymamy 10 szt płytek o maksymalnych wymiarach 10x10 cm. Jeśli rzeczywiście potrzebujemy tylko jednej płytki będzie nas ona kosztować ok 40 zł ale jeśli planujemy wykorzystać wszystkie to koszt jednostkowy spada do 4 zł / szt. Jak dla mnie to bardzo atrakcyjna cena za profesjonalne PCB dla moich projektów.

Zwiększenie wymiaru choćby o milimetr poza standardowe 10 cm szybko zwiększa koszt wykonania PCB nawet jeśli łączna powierzchnia płytki nie przekracza 100 cm2. Na przykład projekt płytki o wymiarach 5x10,1 cm zostaje wyceniony na 21$ za 5 szt i 24$ za 10 szt.

Są to wszystko wstępne kalkulacje ceny. Ostateczna wartość zamówienia pojawi nam się później po przesłaniu i weryfikacji przez firmę plików gerbera dla naszego projektu. W moim przypadku cena wstępna i cena ostateczna były identyczne. Nie sprawdzałem wszystkich opcji zamówienia mogących mieć wpływ na cenę ale kalkulator sugeruje iż np wybór jednego z 9 wariantów kolorów soldermaski nie zmienia promocyjnej ceny.

Strona kalkulacyjna ma jeszcze jedną ważną wartość informacyjną. Sugerowany wybór parametrów projektu PCB (minimalna szerokość ścieżek, odstępów, minimalnej średnicy przelotek) warto uwzględnić w projekcie by niepotrzebnie nie zawyżać sobie kosztów jego wykonania.

Jeżeli odpowiadają nam wstępne warunki finansowe przechodzimy przyciskiem Add to cart do procedury wysłania plików naszego projektu do PCBWAY. Standardowo możemy wysłać skompresowane ZIPem pliki gerbera, projekt płytki np. EAGLA .brd lub Protela/Altiuma .pcb


Dodane pliki wskakują na listę projektów do wykonania i czekają w swojej kolejce na fabryczną weryfikację. Wszystkie pliki wymagają zatwierdzenia przez człowieka co jak zobaczymy ma swoje dobre strony.Trwa to kilka maksimum kilkanaście godzin i projekt zostaje zaakceptowany a cena za wykonanie jest ceną ostateczną. Informację o zatwierdzeniu projektu otrzymamy również pocztą.


Gdy mamy już zatwierdzony komplet naszych projektów możemy zapłacić za usługę W moim przypadku wysłałem do wykonania trzy projekty.

- Brama 5.1
- Supla v 2.1
- ESP_mod1

Każdy z nim zmieścił się w promocyjnym formacie. Ilość płytek projektu również ograniczyłem do promocyjnych 10 szt. Opiszę je szerzej w następnym wpisie.

Przed dokonaniem płatności wybieramy jeszcze firmę transportową. Jak wspomniałem najtańsza jest opcja China Post. Ja decydowałem się na nieco droższą ale oferujący krótszy czas dostawy (15-30 dni) E-packet.

W podsumowaniu finansowym mamy pełne zestawienie transakcji w raz z wyborem sposobu płatności. Ja skorzystałem z zasilonego konta dla pokrycia kosztów wykonania płytek.


Jak widać miałem również do dyspozycji kupon promocyjny o wartości 5$. Jest to zapewne ekstra oferta dla nowych klientów. A to oznacza iż pierwszy zamówiony projekt dostajemy za darmo. Musimy jedynie opłacić koszty przesyłki. W tym zamówieniu postanowiłem nie korzystać z tego dodatkowego bonusa :)

Proponowanie domyślnie formy płatności (PayPal, karta kredytowa) gwarantują natychmiastowy transfer środków i niezwłoczne rozpoczęcie procesu produkcji płytek drukowanych o czym jesteśmy na bieżąco informowani na stronie naszego konta.W tym miejscu muszę pochwalić interfejs strony PCBWAY. Jest bardzo czytelny, dopracowany i mocno intuicyjny. W zasadzie jeden rzut oka pozwala na szybką ocenę i weryfikację stanu naszych projektów. Bardzo podoba mi się graficzny schemat całego procesu realizacji zamówienia znajdujący się w górnej części ekranu.Również przemieszczanie się po zasobach portalu producenta jest niezwykle proste. Doskonałą pomocą jest lewy panel nawigacyjny ze wszystkimi istotnymi odnośnikami i informacjami.

Powyższy ekran pojawi się jeśli cala procedura wprowadzania projektu i płatności zostanie zakończona z sukcesem. Ale czasami zdarzają się problemy.
W moim przypadku w jednym z projektów nie wygenerowała się warstwa obrysowa płytki a w zasadzie panelu złożonego z dziewięciu jednakowych płytek. W tej sytuacji walidacja projektu jest zawieszona.


 I rozpoczyna się okres wyjaśnień i konsultacji.


U mnie trwało to kilka dni gdyż tematów do wyjaśnienia było więcej. Komunikacja emailowa była szybka i profesjonalna. Osoba sprawdzająca projekt zwróciła uwagę na takie szczegóły, na które ja nie zwróciłem uwagi podczas jego tworzenia. Ostatecznie poprawiłem płytkę i wygenerowałem gerbery dla pojedynczego modułu. Wszystko zakończyło się z powodzeniem i proces produkcji płytek mógł zostać uruchomiony. Warto więc przed wysłaniem płytek sprawdzić każdy z plików gerbera. Na końcu wpisu zamieściłem link do fajnej online przeglądarki gerberów.

A jak to wygląda cały proces na osi czasu.

10 marca zakończyłem ostatecznie procedurę wprowadzania projektu i płatności
12 marca PCBWAY zakończył proces produkcji płytek drukowanych trzech projektów
22 marca kurier zapukał do moich drzwi z niewielką paczuszką.

REWELACJA!!!

O tym co znalazłem w paczce z Chin opowie niebawem ciąg dalszy

Przydatne linki
PCBWAY
GERBER przeglądarka online 


166

1 komentarz:

  1. With my motorised product, I can program the blinds or curtains to open at a specific time in the morning. http://145l3niuvu.dip.jp http://5bt78a4mze.dip.jp http://jeyuh5phbu.dip.jp

    OdpowiedzUsuń