sobota, 22 grudnia 2018

Świąteczne światełka dla leniwych - router 433 w akcji

Dziś szybki i krótki przedświąteczny wpis.
Jeden przycisk zapala wszystkie świąteczne lampki w domu i na posesji. Drugi je gasi.
I to wszystko!

Wielokrotnie reklamowałem na stronach bezprzewodowe wyłączniki sterowane w paśmie 433 MHz.
Tanie, wygodne w obsłudze i niezawodne ( o ile najbliższy sąsiad nie kupił sobie podobnego zestawu). Ja mam ich kilka i jeden z zestawów steruje świątecznym oświetleniem domu.


Bezprzewodowe wyłączniki porozrzucane są na terenie całej posesji i nadajnik zestawu nie ma szans sięgnąć do każdego z nich z jednego miejsca w domu. Do zapalenia lampek na ogrodowej altanie trzeba nawet pofatygować się na zewnątrz.

Przygotowany do budowy domowego routera 433 MHz układ ma silny 1/2 W nadajnik pokrywający niemal cały obszar terenu wraz z domem o ile zamontowany jest na zewnętrznym tarasie. Odbiornik to popularny SRX882. Oba moduły bezpośrednio przyłączone są do portów D1MINI i jak widać na obrazku pracują na własnych antenach.Cel dzisiejszego zadania jest nad wyraz prosty. Jedna para przycisków (zał/wył) na pilocie przy łóżku ma załączyć / wyłączyć wszystkie bezprzewodowe wyłączniki świątecznych świateł. Tych wyłączników jest 6 szt. sterowanych przez 4 różne pary kodów jednego "świątecznego" pilota.

Po naciśnięciu pilota każdy z czterech kodów złączania lub wyłączania wysyłany jest sekwencyjnie  przez program co 2 sek. Dodałem oczywiście BLYNKa i ten sam efekt uzyskuję jednym wirtualnym przyciskiem w telefonie.

Całość programu poskładałem z moich gotowych klocków /bibliotek dopisując kilkanaście nowych linijek kodu w pliku router.h . Łącznie około 1h zabawy z przygotowaniem i uruchomieniem całego sterowania. I działa.
Kod programu tradycyjnie dostępy jest na githubie.

A tak to widać w aplikacji BLYNKPrzydatne linki
Poprzedni wpis o routerze 433 MHz 
160

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz