poniedziałek, 28 sierpnia 2017

Suszarka do grzybów ala SONOFF - cz. 2

Spoglądając na niektóre moje projekty a i na to co prezentuje się na wielu portalach dla elektroników trudno nie dość do wniosku, że obecny poziom rozwoju elektroniki doszedł do ściany.
SONOFF - 80MHz procesor z 1MB pamięcią do sterowania przekaźnikiem, RPiv3 64bitowy 1,2GHz procesor z 1GB RAM do sterowania światłami i roletami w domu ..... Przykłady można mnożyć czy wręcz potęgować. Ścianą oczywiście nie są możliwości technologiczne (te zdają się być nieograniczone) czy cena elektroniki (będzie jeszcze taniej). Barierą są nasze potrzeby i wyobraźnia. Kultowy 8080 zawierał 6 tys. tranzystorów, współczesne Intele mają ich miliardy a wciąż najpopularniejszym zastosowaniem procesorów jest pomiar temperatury i złączenie przekaźnika. W 8085 planowało się wykorzystanie każdej komórki rejestru dziś bit zapisuje się w 64 bitowej zmiennej. Nasze pomysły nie dorastają już do możliwości współczesnego świata procesorów a z za współczesnych języków programowania nie widać już samego mikroprocesora. Pozostaje nam tylko tłuc orzechy mikroskopem ... elektronicznym. Zapraszam więc na drugą część projektu SONOFF-grzybo-suszarki.

Pomarudziłem no to do roboty. Wgrywanie i testowanie oprogramowania do SONOFF nie jest komfortowe więc grzybo- suszarkę przećwiczę wstępnie na układzie testowym.To naprędce sklecona płytka testowa z modułem D1 MINI. Polecam szczególnie ten moduł  bo wydaje się optymalny do testów mikroprocesorem ESP8266. Poza niewielką kompaktową płytką układ został wyposażony w układ "automatyki" wgrywania programów za pomocą Arduini IDE. Oznacza to, że układ zachowuje się identycznie jak klasyczne płytki Arduino - procedurę wgrywania programu inicjuje się z komputera poprzez USB. ESP8266 wymaga bardziej skomplikowanych czynności - należy wprowadzić procesor w stan pracy bootloadera  poprzez reset procesora z podanym stanem 0 na pinie GPIO0. W module D1 MINI dwa tranzystory załatwiają to bez problemu


W celach zapoznawczych spróbuję oprogramować to dwojako - raz klasycznie programem w mikroprocesorze, drugi raz jedynie z zastosowaniem BLYNKa i widgetu EVEBTOR z minimalnym wsparciem kodu w SONOFFie.

Trzeba wymyślić jakieś podstawowe funkcje

  • zał/wył przyciskiem na obudowie SONOFF i w aplikacji
  • pomiar temperatury i zał/wył przy przekroczeniu nastawianej w aplikacji temperatury min/max
  • regulowany/ustawiany timer zał/wył
  • wybór trybu pracy (stałe grzanie, regulacja temperaturą lub czasem)
  • jakieś wykresy temperatury i czasów zał/wył
  • ustawianie czasu pracy w tańszej taryfie
Celem tego złożonego projektu jest sprawdzenie czy da się proces grzybo-suszenia jakoś zautomatyzować, zminimalizować ilość energii czy zdefiniować parametry graniczne dla zakończenie procesu suszenia. Nieźle - założenia niemalże jak dla pracy doktorskiej!

Najpierw obsługa czujnika temperatury - tego nam BLYNK nie rozwiąże. Mam już gotową bibliotekę dla DS18B20 nieźle pracującą pod ESP8266. Nic tam szczególnego - tylko tyle że nie używam zmiennej float (oszczędza mi to sporo miejsca w NANO). Procedura setdallas() ląduje w setup() a sensorT() wywoływany jest cyklicznie (co 1,10,100 ..... sekund - według potrzeb).
Tu nie potrzeba żadnej dokładności więc będę analizował temperaturę zaokrągloną do liczby całkowitej. A tak na marginesie - wg moich doświadczeń dokładność DS jest żadna a wskazania pływają - ale to już inna historia.

Fantastyczną cechą BLYNKa jest wolność jaką dostajemy w projektowaniu swojego systemu. Tą samą funkcję możemy zrealizować na kilka-kilkanaście sposbów używając do tego co raz innych widgetów i ich możliwości.

Wersja I

np. coś takiego
 - każde naciśnięcie przycisku na SONOFF przełącza kolejno funkcje suszarki
praca ciągła ⇒ timer ⇒ temperatura ⇒ wyłączenie  i tak w kółko ⟲
 - sygnalizacją funkcji LED em 
świeci ciągle ⇒ miga ⇒ przygasa i rozjaśnia ⇒ wyłączony ⟲
 - przytrzymanie dłużej przycisku > 3 sek = wyłączenie
 - zegar ECO załączany z telefonu = grzybo-suszarka pracuje tylko między 18 a 6
- suszenie ciągłe bez ograniczenia chyba że aktywny jest zegar ECO 
- suszenie timerem - cykliczne załączenie i wyłączenie w tych samych odcinkach czasu ustawianych suwakiem między 10 a 10 minut. Jeśli jest włączony zegar ECO - jw.
- suszenie temperaturą - dwa suwaki temperatury zał i wył między 20 a 60 ०C.
- wskaźnik temperatury - trzeci suwak sterowany z procesora + widget VALUE
- historia załączeń i temperatury - widget HISTORY GRAPH
- licznik minut suszenia grzałką - dla oceny poboru energii.

Powyższą listę można mnożyć niczym funkcje w MS OFFICE. Bez sensu.
W BLYNKu najważniejsza dla mnie jest swoboda w sposobie realizacji pomysłu. Każden jeden projekt można zrobić na  kilka sposób z wykorzystaniem różnych widgetów. Wszystko zależy od naszych elektronicznych i programistycznych umiejętności. Czy korzystamy z gotowców czy robimy wszystko sami - to zależy tylko od nas.

A więc cd niebawem....

Zdjęcia z serwisów na_obcasach.pl, pinterest.com
97

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz