sobota, 1 kwietnia 2017

Bezprzewodowy przekaźnik 433MHz

Kolejny klocek IoT - małe chińskie cudeńko

 

Nabyłem drogą kupna (1,99$) na znanym chińskim portalu taki oto drobiazg:

Drobiazg bo rzecz ma wielkość 2/3 pudełka zapałek. A mimo to posiada niesamowitą liczbę możliwych do uruchomienia funkcji. I to wszytko ustawiane jednym przyciskiem i jednym LEDem.
Fantastyka.
Drobiazg jest (nie)zwykłym przekaźnikiem sterowanym kodowo na częstotliwości 433 MHz. Nie wiem jakie tryby kodu obsługuje bo brak jakiejkolwiek dokumentacji ale bez problemu daje się to nauczyć kodów wysyłanych przez standardowe piloty systemu ELRO. Idealnie pasuje więc do domowego systemu IoT.

Sercem układu jest PIC12f629 (scalak jest oczywiście bez jakichkolwiek oznaczeń) zaprogramowany po swojemu czyli po chińsku. Co ma w środku - tego pewnie nigdy się nie dowiemy. Dodatkowo płytka odbiornika ACK 433MHz - wymienna bo istnieją wersje dla częstotliwości 315 MHz. I to w zasadzie wszystko nie licząc stabilizatora i paru dodatkowych elementów.


Najpierw możliwe do uzyskania funkcje załączania
 1. Załączenie chwilowe (momentary) - przekaźnik jest załączony tak długo jak długo naciskany jest klawisz pilota - nadawany kod
 2. Przełącznik (toggle) - przekaźnik jest załączany /wyłączany przy kolejnych naciśnięciach tego samego klawisza - nadajemy ten sam kod
 3. Włącz/wyłącz (latched) - przekaźnik jest załączany jednym kodem a wyłączany innym
 4. Włącznik czasowy 5 sek - po naciśnięciu pilota następuje załączenie przekaźnika na czas 5 sek
 5. Włącznik czasowy 10 sek - załączenie na czas 10 sek
 6. Włącznik czasowy 15 sek - załączenie na czas 15 sek
Programowanie
Niby opisane jest to na stronach dostawców - ale nie do końca - więc pełen opis programowania. Zalecane rozpoczęcie od punktu 8 - KASOWANIE

 1. Załączenie chwilowe (momentary) - naciskamy 1x przycisk programowania (potwierdzenie naciśnięcia krótkim błyskiem LED). LED po chwili włącza się na stałe na 8-10 sek. W tym czasie układ gotowy jest na przyjęcie nowego kodu. Wysłany kod zapamiętany jest w pamięci a potwierdzeniem tego jest podwójne "mrugnięcie" LEDa. LED gaśnie . Koniec procedury.
 2. Przełącznik (toggle) - naciskamy 2 x przycisk programowania. Dalej jak w pkt. 1
 3. Włącz/wyłącz (latched) - naciskamy 3 x przycisk programowania (potwierdzenie naciśnięcia krótkim błyskiem LED). LED po chwili włącza się na stałe na 8-10 sek. W tym czasie układ gotowy jest na przyjęcie nowego kodu. Wysłany kod zapamiętany jest w pamięci a potwierdzeniem tego jest podwójne "mrugnięcie" LEDa. LED pozostaje włączony Układ czeka na odbiór drugiego kodu. Po jego wysłaniu jest znowu podwójne "mrugnięcie" LEDa. LED gaśnie. Koniec procedury.
 4. Włącznik czasowy 5 sek - naciskamy 4 x przycisk programowania. Dalej jak w pkt. 1
 5. Włącznik czasowy 10 sek - naciskamy 5 x przycisk programowania. Dalej jak w pkt. 1
 6. Włącznik czasowy 15 sek - naciskamy 6 x przycisk programowania. Dalej jak w pkt. 1
 7. Włącznik czasowy 15 sek - naciskamy 7 x przycisk programowania. Dalej jak w pkt. 1
 8.  KASOWANIE - usuwanie z pamięci wszystkich kodów. Nacisnąć 8 x przycisk  . Każde naciśniecie sygnalizowane jest błyśnięciem. Po 8 naciśnięciu następują trzy mignięcia i pamięć kodów jest wyzerowana. Można też skasować pamięć naciskając przycisk raz przez ok 8 sek . Po puszczeniu przycisku LED zapali się na ok 3-4 sek i zgaśnie. Efekt działania ten sam.
Wszystkie te funkcje działają równolegle bo układ może zapamiętać do 50 kodów! Dodatkowo w trybie włącznika czasowego można skrócić czas załączenia poprzez wysłanie kodu WYŁĄCZ z wcześniej ustawionej funkcji latched.

Całość zasilana z 12-14 V i pobiera 5 mA a więc idealnie nadaje się do zasilania z małego zasilacza od telefonu lub z akumulatora. Doskonały element sterujący do 12 V elektrozaworu ogrodowego systemu podlewania.

Wszystko ładnie acz powoli zaczyna składać się w jeden system a więc ciąg dalszy musi niewątpliwie nastąpić ......5 komentarzy:

 1. hi

  Podasz jakiś link, albo nazwę aby łatwiej zidentyfikować ten przedmiot.

  pozdr

  OdpowiedzUsuń
 2. np. https://pl.aliexpress.com/item/Newest-DC-12V-1-Ch-433MHz-Wireless-Relay-RF-Remote-Control-Switch-Heterodyne-Receiver/32726494300.html?spm=2114.13010608.0.0.vRFLBj

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy przekaźnik można załączać manualnie?

  OdpowiedzUsuń
 4. młodyE - good job ...

  OdpowiedzUsuń