poniedziałek, 22 sierpnia 2016

IoT z Arduino i ESP - pierwsza wersja finalna

Nowe płytki drukowane BRAMA2 już dotarły. Można więc złożyć razem trzy projekty :
- sterowanie gniazdami ELRO w całym domu
- automatyka pompy cyrkulacji ciepłej wody
- sterowanie bramą garażową

Mam więc kompletny system sterowania domowymi urządzeniami na płytce wielkości pudełka papierosów i to system dwuprocesorowy !!!!

Schemat modułu i widok płytki drukowanej  >>>>>tutaj 

W rozdzieleniu na poszczególne projekty wygląda to tak:
Sterowanie gniazdami ELROWidok ekranu BLYNKZ aplikacji BLYNK w telefonie/tablecie wybieram kod gniazda ELRO (m1, m2 s1 ..... itd). Przycisk PILOT załącza/wyłącza wybrane z menu gniazdo poprzez transmisję właściwego kodu gniazda na częstotliwości 433 MHz.Wskaźnik LED potwierdza wykonanie polecenia załączenia/wyłączenia. Oczywiście gniazda można sterować równolegle oryginalnym pilotem ELRO. Do wyłącznika ELRO można podłączyć dowolne urządzenie elektryczne o mocy do 2 kW. Maksymalny zasięg sterowania gniazd z modułu BRAMA2 - około 30-40 m

Automatyka pompy cyrkulacji ciepłej wody


Widok ekranu BLYNK


Ruch osoby w łazience powoduje wzbudzenie czujki PIR i wysłanie kodu na częstotliwości 433 MHz. Transmisja z czujki PIR załącza gniazdo ELRO z przyłączoną pompą cyrkulacyjną na określony czas (3 min). Każde wzbudzenie czujki przedłuża pracę pompy. Pompę można uruchomić ręcznie z aplikacji BLYNK lub pilotem ELRO. Maksymalna odległość czujki PIR od modułu BRAMA2 - około 20-25 m. Maksymalna odległość gniazda ELRO z przyłączoną pompą cyrkulacyjną od modułu BRAMA2 - około 30-40 m.

Sterowanie bramą garażową   

 

 Widok ekranu BLYNK


 W module BRAMA2 znajduje się oryginalny pilot bramy. Przyłączone równolegle do przycisków pilota transoptory symulują naciskanie wybranego przycisku pilota. Wirtualnym przyciskiem w aplikacji BLYNK uruchamiamy odpowiednią funkcję pilota bramy (można wysterować do czterech przycisków w zastosowanym pilocie). Zasięg sterowania pomiędzy pilotem a bramą zależny od producenta bramy - u mnie ok 50 m.

 Inne funkcje modułu BRAMA2
W module uruchomione są ponadto dodatkowe funkcje

- wskaźnik vLED OK sprzężony z zielonym LED na płytce - miga co 1 sek jeśli układ pracuje prawidłowo
- wskaźnik vLED ERROR sprzężony z czerwonym LED na płytce - jeśli świeci oznacza jakiś błąd w programie
- przyciski OK i ERROR - umożliwiają ręczne przełączanie LEDów OK i ERROR
- LED A5 - wskaźnik położenia przełącznika w module BRAMA2 - do wykorzystania w przyszłości
- jeden układ DS18B20 pomiaru temperatury dla celów testowych - temperatura wyświetlana jest w w aplikacji BLYNK
- terminal w aplikacji BLYNK. Moduł nie jest już podłączony kablem USB do monitora RS więc by móc obserwować co dzieje się w programie wysyłam wybrane dane na zdalny terminal. Bardzo przydatna funkcja do zdalnej analizy działania systemu
Ponadto moduł BRAMA2 zawiera sporo nadmiarowych połączeń, punktów lutowniczych i wyjść pozwalających na rozbudowę i inne wykorzystanie płytki drukowanej w przyszłych projektach.

Złożony układ BRAMA2 prezentuje się mniej więcej tak. Pilot bramy jest przyłączony tymczasowo  do transoptora modułu bez umieszczenia w docelowej obudowie.

Teraz testy przez około miesiąc i całość wyląduje we wspólnej obudowie
I to już na razie ..... KONIEC


3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajne. Zaczynam temat, pierwsze kroki z Broadlink i gniazdka na 433 ale, już zamówiony Wemos D1 mini pro na próby. I tutaj rozkmina w jaki soft iść, czarna magia. I czy ogarnę rolety z Keeloq?...

    OdpowiedzUsuń