Co by tu jeszcze spieprzyć panowie ..
Wróćmy do schematu tym razem bardziej szczegółowego.
Zasilanie
Najpierw zasilanie. W poprzednim poście dosyć ryzykownie bawiłem się napięciem 220V. To zawsze kończy się źle. Oby tylko spalonym przełącznikiem czy porażeniem delikwenta. To normalne przypadłości przy zabawach z pundem. Ale najczęściej pada port USB albo nawet komputer poprzez niezrównoważone masy zasilaczy. Ze schematu widać, że dosyć prosto można podłączyć jakiekolwiek 5V do kondensatora C1. Bezpiecznie i cały układ będzie działał jak przy zasilaniu z 220V.
Można też podłączyć zewnętrzną przetwornicę 5/3,3V o większej mocy niź drobny stabilizator na przejściówce o np. tak (ale przekaźnik będzie bez napięcia)
Porty
Producent podarował nam wolny port GPIO14 wyprowadzony na punkt przyłączeniowy w szeregu z punktami do programowania. Bardzo przydatny. Niestety GPIO 4 i 5 wiszą w powietrzu - chcąc je użyć trzeba delikatnie przylutować się do nóżek procesora. Podobnie jak port GPIO16 ale ten ma zastosowanie głownie w wybudzaniu procesora ze stanu uśpienia po połączeniu z RESET. Niewiadomą jest połączenie GPIO2. Na schemacie połączony jest z sygnałem SDA ale brak takiego sygnału na schemacie przyłączonego do jakiegokolwiek elementu. A powinien być dołączony przez opornik do 3,3V.
I oczywiście dwa łatwo dostępne porty na złączówce - GPIO1 i GPIO3 czyli Rx i Tx. Możemy je dowolnie wykorzystać po odłączeniu programatora. A więc mamy teoretycznie pięć portów dodatkowo dla naszych zwariowanych pomysłów - całkiem nieźle.
Elementy
Dodatkowo dostaliśmy od producenta podwójnego LEDa i rezystor polaryzujący do niego. tym samy mamy dwa LEDy zielony i czerwony we wspólnej obudowie - można urządzić niezłą dyskotekę.
Piny lutownicze
Tu mamy sporą nadmiarowość ze względu na brak modułu RF 433 MHz i procesora go obsługującego. Najciekawsze jest 9 punktów lutowniczych w rastrze 2,54. Pierwszy od przekaźnika to masa, drugi 3,3V, reszta do wykorzystania jako przelotki gór/dół pomiędzy powierzchniami płytki lub miejsce na wlutowanie własnego modułu.
Zabawę czas zacząć
No właśnie ... co by tu jeszcze....
Literatury na temat przeróbek SONOFFa jest naprawdę sporo tu>>> i tu>>> i tu>>>> i tu polski pomysłowy Dobromir alternatywnego oprogramowania dla SONOFF>>>>
Wymieńmy kilka propozycji rozbudowy przekaźnika -w oparciu o jeden port GPIO14, Tx lub Rx:
- dodatkowy zewnętrzny przełącznik
- podłączenie czujników dwustanowych: kontaktronu, czujki PIR
- wszystkie moduły Arduino z zasady analogowe ale z przetworzonym napięciem wyjściowym na dwustanowe - wilgotności, dźwięku, natężenia oświetlenia - uwaga potrzebny będzie dzielnik napięcia lub dwie diody obniżające poziom by nie przekroczyć 3,3 V
- moduły transmisji - nadajnik lub odbiornik - 433 MHz, IR - no tu można poszaleć z funkcjami
- buzzer - tak możemy grać jakąś melodyjkę lub tylko ostrzegać o napięciu na wyjściu układu
- magistrala 1-wire - czujniki temperatury popularny DS1820
Dla dwu portów (np Rx i Tx) możemy wykorzystać
- dwukierunkową transmisję 433MHz, IR
- całą gamę czujników z szyną I2C - natężenia światła, odległości, temperatury (pirometr) czujka gazu itd itd.
Pomyślmy do czego warto użyć zdalny przełącznik by nie była to tylko kopia już istniejących i zwykle tańszych urządzeń dostępnych na rynku
Pomysł nr 1
Sterowanie ogrzewaniem domku za miastem.
Pomysł nr 2
Sterowanie suszarką do grzybów z kontrolą temperatury z regulowaną nastawą czasów grzania i przerwy
Uwaga konkurs - dla najlepszego nadesłanego pomysłu jaki mi się spodoba - przełącznik gratis zaprogramowany proponowaną funkcją - do przeróbki we własnym zakresie oczywiście :)
Szczegóły implementacji w/w funkcji z kodami programów w kolejnych postach.
SONOFF to nie jedyny produkt jaki możemy zBLYNKować dzięki posiadanemu ESP8266 na pokładzie.Ciekawym jest przełącznik ELECTRODRAGON oparty także na ESP8266 a dokładnie na ESP-12F co oznacza że do dyspozycji mamy 4MB pamięci. OTA (programowanie poprzez WiFi) jest więc dostępne bez konieczności podmiany pamięci Flash na większą. Ma również wyprowadzone piny na listwę przyłączeniowa co znakomicie ułatwia zabawę w programowanie czy rozbudowę. I kosztuje 6$ !! tylko trzeba dopłacić prawie 3$ kosztów przesyłki :(
W w kolejce czeka też na nasz rodzimy produkt dla IoT - przełącznik dopuszkowy ROW-01 firmy Zamel również oparty na ESP8266 a zagospodarowany programowo przez naszą rodzimą SUPLAe.
Będzie więc w czym eksperymentować w kolejnych ciągach dalszych .....
89
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz