czwartek, 27 października 2016

ESP8266 - następca Arduino - cz 3

Życie może być prostsze .... Arduino NANO do kosza?

Eksperymenty z ESP8266 to wciągająca zabawa. Tak niewielki moduł za jeszcze mniejszą cenę zaczyna jawić się mocarzem domowej elektroniki procesorowej...
Ale po kolei.

Uruchomiony moduł z ESP-07 obudowałem dodatkowo standardowymi interfejsami
- CYT1 - nadajnik 433 MHz
- CY-07 - odbiornik 433 MHz
- DS18B20 - czujnik temperatury
- transoptor - sterowanie pilota bramy

Dzięki rezystorom podciągającym i LED na moim module wykonanie płytki prototypowej poszło migiem. Wystarczyło połączyć zasilania i 4 linie sygnałowe.

GPIO12 - wyjście do nadajnika
GPIO14 - wejście z odbiornika
GPIO4 - DS18B20
GPIO 5 - transoptor

Z zasilaniem był mały kłopot bo moduły 433 MHz chadzają na 5 V więc trzeba było dorobić dopasowanie sygnału wyjściowego odbiornika CY-07 do ESP. Niespodziewanie ten element zabrał mi najwięcej czasu. Nieskuteczne okazały się dzielniki 1/2 k 10/20 k czy 10k/zener 3,3V. Wszystkie one powodowały jakieś dziwne poziomy na wejściu do ESP i brak dekodowania sygnałów z odbiornika. Dopiero szeregowy opornik 10 k pomiędzy wyjściem odbiornika a GPIO14 ESP-07 rozwiązał problem. Zasilenie tradycyjne na stabilizatorze 3V3 i parę kondensatorów.

Całość wygląda i świeci mniej więcej takZ prawej strony zasilanie 5V od dołu kable do przejściowki USB/Serial. 
I o dziwo wszytko działa zajmując ok 22 KB pamięci ESP czyli mniej niż 5% pamięci dostępnej dla programu użytkownika. Co prawda ponad 200 kB zajmuje "pusty" kod z Arduino IDE ale i tak o porównując z 30 KB NANO mamy praktycznie ponad 200 KB wolnej przestrzeni pamięci na własne programy. Prawie nieskończoność.

Coraz bardziej podoba mi się ten procesor choć nie mam praktycznie żadnych możliwości zrozumienia co dzieje się w jego wnętrzu. Już z analizą rejestrów w ATmega328 miałem spore problemy - tu rosną one do kwadratu. Pomijając taki drobiazg, że w porównaniu z ATmegą dokumentacja dla ESP jest szczątkowa i jak piszą w wielu miejsca - najeżona błędami.

Ale o dziwo TO działa i tego się trzymajmy. A już nadchodzi następca ESP8266 - moduł ESP-32 z WiFi i Bluetoothem.

Teraz na dłuższy czas zostawię działający system ESP-MIS-v1 by poobserwować zachowanie procesora i nowych bibliotek BLYNK. One też otwierają szereg ciekawych możliwości i trzeba będzie się zastanowić nad ich wykorzystaniem. Najnowsza wersja aplikacji w telefonie jest prostsza, bardziej czytelna.   Zmienię też  przyszłości kolory na bardziej żywepoczekajmy aż cdn .........

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz