Powiadają: lepsze jest wrogiem dobrego. No właśnie czy zmiana jest konieczna czy może to tylko owczy pęd zwany "rozwojem". Bo to, że jest wynikiem nieustannej presji producentów na zakup kolejnych zbędnych nowinek wiedzą już prawie wszyscy, Ale jeśli dostajemy coś lepszego za cenę staroci może warto poświęcić to co jest dobre.
Dziś o tym jak przekonać siebie samego do zmiany. I czy warto...
Jeżeli miałbym już zastępować ESP8266 jego młodszym bratem musi się to naprawdę opłacać. Oznacza to, że z nowym procesorem dostanę istotną i ważną funkcjonalność, której nie ma w starym ESP. Także ilość koniecznych zmian dostosowawczych do płytek zalegających stosami na biurku będzie minimalna a najlepiej by ograniczyły się one do nieznacznych modyfikacji w kodzie programu. Równie ważna jest cena. Nie może ona znacząco odbiegać od tego ile płacę za obecne moduły.
Popatrzmy co oferują bracia Chińczycy na znanym portalu internetowym. Pierwsze co rzuca się w oczy to mocno znajoma płytka podobna do D1 MINI.
Unowocześniona do ESP32 wersja D1 MINI istnieje już od dłuższego czasu jako WEMOS ESP32 S2 MINI i jej różne chińskie klony. W tym module zainstalowano procesor z serii S2 a konkretnie ESP32 S2 FN4R2. Dostajemy więc jednordzeniowy procesor Xtensa LX7 z taktowaniem do 240 MHz, 4 MB pamięci flash, 2 MB PSRAM. I dwa razy większą ilość portów niż D1 MINI za cenę około 15 zł. Całkiem nieźle. Porównując pinologie obu modułów
Wszystkie niezbędne elementy upchano na dużo mniejszej płytce i to po jednej stronie druku. co daje moduł o niezwykle małych rozmiarach i praktycznie podobnych pinach jak D1 MINI. Super Mini ma dostępne te same porty co D1 MINI - a nawet o 2 więcej mimo tej samej liczbie wyprowadzeń. Zrezygnowano z pinu RST a rzadko używany port analogowy zastąpił uniwersalny port I/O z funkcją ADC. W najbliższym czasie spróbuję wpasować ten moduł w moją płytkę BRAMA 5.1 robiąc jakiś prosty adapter. Sprawdzę na ile moduł ten jest kompatybilny z ESP8266 sprzętowo i programowo.
Natomiast sporym zaskoczeniem dla mnie było pojawienie się w chińskiej ofercie modułu oznaczonego jako T-01 C3.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz