Strony

wtorek, 3 grudnia 2024

Sterowanie oświetleniem w puszcze podtynkowej czyli wymiana TUYA na ESP8266 i ESP32C3 część 2


Zdobycie podtynkowego modułu przekaźnika WiFi z możliwością łatwego wgrania doń programu z Virtuino okazało się nieco skomplikowaną sprawą. Winny temu jest TUYA, który zdradził przyjazny ESP na rzecz jakiś swoich dziwnych mikroprocesorowych wynalazków. Przyszło więc wyrzucić wrogi nam ideologicznie  moduł i wstawić tam ESP32C3 lub ESP8266. Jak to zrobić - dziś część druga opowieści.






Do wymiany procesora z TUYA na ESP mam dwa różne moduły wyłączników. Choć różne są tylko z wyglądu druki bo już elementy znajdujące się na druku są niemal identyczne. 


Jeden to oryginalny produkt TUYA drugi jakaś podróbka pod nazwą Cozylife

Ten od TUYA (po prawej) ma ładnie opisane zaciski i punkty kontaktowe modułu procesora. Klon zaoszczędził na sitodruku i trzeba będzie doświadczalnie sprawdzić funkcje przyłączone do portów mikrokontrolera, 



Jak wspominałem do obu modułów zamotuję różne płytki - ESP-2s i ESP8685. Wyprowadzenia portów procesorów (ESP8285 i ESP32C3)  na złącze modułów wyglądają tak



Przyporządkowanie pinów mikrokontrolera do funkcji wyłącznika jest następujące

FUNKCJA            ESP-02S        ESP8685

przekaźnik            GPIO12            GPIO5
styk S                    GPIO14            GPIO4
LED                      GPIO4              GPIO7
styk K1                 GPIO13             GPIO6
(na module)

Oba przełączniki mają identyczne wyprowadzenia funkcji na płytce ale moduł Cozylifie dodatkowo ma połączenie RST/EN z główną płytką przekaźnika w niewiadomym celu.

Pozostaje mi tylko wylutować oryginalne moduły TUYA i wstawić na ich miejsce zastępcze z ESP.

Ale przed tym musze je jeszcze wstępnie zaprogramować.

Moduł jest tej wielkości

i nie zdecydowałam się lutować do tych maleńkich kropek czegokolwiek. Na szczęście Internet rozwiązał już ten problem  i można samemu zrobić sobie prosty programator takich płytek.

Obudowę zamówiłem przez Allegro u 29flo. Wydruk 3D dostałem po dwóch dniach (zamówiłem dwie a dostałem trzy i extra gratis!!!) w pięknym pomarańczowym kolorze za jedyne 30 zł. Gorąco polecam firmę.

Konektory szły z Aliexpress trochę dłużej ale dotarły i mogłem sobie złożyć swój własny programator modułów.


Na dziś tyle. Poczekajmy na nasz ulubiony ciąg dalszy w temacie programowania.

PS

Mam wiec jedną obudowę w nadmiarze. Jeśli ktoś wytrzyma z czytaniem do tego miejsca wyślę mu ją w raz z kompletem konektorków w ramach mikołajkowych podarków.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz