piątek, 14 lipca 2017

BLYNK - Własny serwer na komputerze z Windowsem

 .... czyli cuda na kiju


Chłopaki z BLYNKa robią co mogą by ułatwić sobie, a przy okazji i nam, życie w wirtualnym świecie. W każdym razie tak to wygląda patrząc na ten projekt. Wszystko ma być prosto, szybko i tanio.
Jak w Biedronce.
5 minut na stworzenie zdalnej aplikacji IoT przez kompletnego laika w elektronice i programowaniu to dla mnie rekord świata. Świata do niedawna zazdrośnie strzeżonego przez Panuf Elektronicuf i Programistuf. Teraz każdy na telefonie może wyczarować swój własny prywatny matrix zwany Inteligentnym Domem. A nawet stworzyć i odpalić mózg systemu - także w 5 minut.

Dziś - jak postawić lokalny serwer BLYNK na dowolnym komputerze z Windowsem.

Nie tak dawno gimnastykowałem się z uruchomieniem lokalnego serwera BLYNK na serwerze plików (NAS) firmy QNAP. Zmuszenie go do pracy jako domowego serwera IoT to kolejna ciekawa funkcja tego wszechstronnego urządzenia. Naprawdę warto go mieć. Ale co zrobić jeśli cała nasza sieć to ruter z dostępem do internetu i jeden lub kilka komputerów i żadnego NASa w pobliżu?
Jak się nie ma ,,, to się lubi komputer z Oknami i na nim stawia bez żadnych problemów lokalny serwer BLYNKa. Trochę to sztuczne bo nikt nie lubi gdy jego ulubiony komputer świeci się na okrągło bez sensu. Więc serwer Blynk na Windowsie potraktujmy jak kolejną wprawkę a po części jako darmowy (oj jak ja to lubię) sposób na udostępnienie sobie wszystkich możliwych funkcji BLYNKA dla eksperymentów i testów.

Ale po kolei.
Jak większość elementów systemu - serwer BLYNK jest publicznie dostępny i w zakresie jawności kodu i jego darmowej instalacji i użytkowania.

Do instalacji serwera przyda się

 1. komputer z dowolnym Windowsem, na którym można zainstalować JAVA w wersji 8
 2. środowisko JAVA wersja => 8 dostępne tu  >>>
 3. skrypt serwera - pobieramy tu  >>>
 4. 10 minut czasu na uruchomienie serwera

Ad. 2 Pobieramy i instalujemy środowisko Java. Najczęściej jakąś JAVĘ na komputerze już mamy - ważne by miała numer co najmniej 8. Jeśli nie ma - ściągami pasującą do naszego systemu wersję (32/64 bit) i uruchamiamy. Dla ułatwienia sobie poszukiwań programy narzędziowe instaluję w osobnym folderze. Dostęp do programu konfiguracji JAVy wygląda u mnie tak


Sprawdzimy jaki numer wersji JAVA widzi system Windows


Trochę trzeba się napracować by dotrzeć do katalogu JAVA - niezapomniane komendy DOSa wciąż są aktualne. Wywołanie java -version pokazuje nam szczegóły zainstalowanego środowiska.
Aby się tak nie męczyć warto wskazać systemowi Windows ścieżkę poszukiwań PATH gdzie znajdzie sobie nasz plik programu JAVA czyli

set PATH=c:\Dane\Aplikacje\java\bin;%PATH%

Po tym zabiegu zmienna środowiskowa PATH powiększyła się o katalog z JAVA i możliwe jest uruchomienie programów w tym katalogu z dowolnego miejsca w komputerzeAd. 3
JAVE już mamy opanowaną czas na program serwera.  Ściągamy najnowszą wersję serwera w postaci .jar. To takie niby archiwum niby program wykonywalny przez JAVA. Co jest w środku możemy zobaczyć zaglądając do wersji .zip. Zobaczyłem i zamknąłem. Ta porcja wiedzy tajemnej jeszcze nie dla mnie.Ad.4

Piąta minuta już minęła - czas na odpalenie rakiety. Uruchamiamy serwer BLYNK.

Ściągnięty plik server-0.25.3.jar ulokowałem w katalogu C:\Dane\Aplikacje\blynk_server
Dodałem do niego katalog /moje (WAŻNE!!!!) w którym znajdą się w przyszłości dane projektów BLYNK.

I najważniejsza operacja - uruchomienie BLYNKa

java -jar server-0.25.3.jar -dataFolder /moje
a efekt ....


I TO KONIEC!!!!

10 min ? Nawet nie tyle. Duży szacun dla Dmitrego za takie przygotowanie projektu serwera.

Mamy już swój własny serwer BLYNK, z którym możemy robić wszystko co nam się żywnie podoba - o ile wiemy co robimy. A jak zrobimy coś nie tak? To w minutę zainstalujemy sobie nowy serwer.
Ale najpierw zabijemy proces JAVA w Task Managerze. I ponownie uruchamiamy serwer BLYNK wcześniej chroniąc pliki z katalogu /moje. Tam są nasze bezcenne projekty.  Analogicznie przy upgrade nowej wersji serwera - zabijamy uruchomiony proces JAVY i kasujemy wszystko oprócz folderu /moje.
UWAGA: zamknięcie okna Wiersz Poleceń to zamknięcie sesji JAVA (wyłączamy serwer Blynk) choć prawidłowo powinniśmy to okno zamykać przez CTRL+C.

By zalogować się do swojego serwera BLYNK wpisujemy w przeglądarce https://127.0.0.1:9443/admin   jeśli jest to ten sam komputer lub https://IPblynk:9443/admin gdzie IPblynk to adres lub nazwa komputera z zainstalowanym BLYNKiem  - do odczytania np. poleceniem  ipconfig /all .

UWAGA: przy uruchamianiu serwera pojawi się komunikat o nieważnym certyfikacie - należy go zignorować

Wpisujemy dane logowania (login: admin@blynk.cc pass:admin) i już jesteśmy w głównym centrum sterowania naszym domem.    

Rozmaitości


 • Każdorazowe otwieranie wiersza poleceń i mozolne wklepywanie komend uruchamiających serwer szybko wkurzy. Warto zautomatyzować ten proces tworząc sobie plik typu .bat w katalogu zawierającym program serwera o treści: 
set PATH=C:\Dane\Aplikacje\java\bin;%PATH%
java -jar server-0.25.3.jar -dataFolder /moje

- tworzymy plikt tekstowy .txt
- wpisujemy komendy j/w
- zamykamy i zmieniamy rozszerzenie na .bat

Można też plik .bat umieścić w AutoStarcie - wtedy serwer BLYNK będzie uruchamiany przy każdym starcie komputera


 • Pewnikiem ze względu na ustawienia programu JAVA najlepiej otwierać panel administratora serwera BLYNK przeglądarką Firefox.
 • Jeśli zamierzamy otworzyć naszego BLYNKa na świat bezwzględnie należy zmienić login i hasło administratora

Uzupełnienie

Serwer daje się mocno konfigurować jeszcze przed uruchomieniem pliku .jar. W tym celu należy w katalogu z plikiem serwera umieścić pliki konfiguracyjne. Mamy możliwość konfiguracji parametrów ogólnych serwera BLYNK - plik server.properties, konfiguracji serwera pocztowego

A oto jak stworzyć poszczególne pliki konfiguracyjne

server.properties


 • Zawartość pliku server.properties znajdziemy na githubie w katalogu resources.
 • Otwieramy nowy plik w notatniku i kopiujemy całą zawartość server.properties (aktualnie to 136 linii choć może się to zmieniać)
 • Zapisujemy z dowolną nazwą i zamykamy.
 • Zmieniamy całą nazwę (łącznie z rozszerzeniem txt) na server.properties 
 • Kopiujemy plik do katalogu serwera z BLYNKiem

Parę ciekawych ustawień można znaleźć w tym pliku np. wielkość energii (punktów) niezbędnej do dodawania kolejnych widgetów do naszego projektu - no oczywiście jeśli komuś 100 tys. punktów jest jeszcze zbyt mało ! :)
Najważniejszym dla mnie ustawieniem jest możliwość nadania własnego certyfikatu SSL naszemu serwerowi BLYNK. Dzięki temu znika uporczywy komunikat o nieważnym certyfikacie podczas otwierania strony administratora serwera.

mail.properties

Możemy umożliwić wysyłanie emali naszemu lokalnemu serwerowi. Jest to niezbędne by otrzymywać emaile z AUTH podczas zakładania nowego projektu jak również by serwer mógł wysyłać emaile zaprogramowane w naszym urządzeniu. Na dziś możemy wysyłać pocztę jedynie z konta na gmailu.
Ale wcześniej musimy zezwolić na logowanie się BLYNKa do serwera GMAIL poprzez przełączenie opcji w pozycje WŁĄCZONY na stronie konfiguracyjnej gmaila wcześniej logując się w przeglądarce do swojego konta google.
Procedura zakładania pliku jest identyczna jak przy server.properties tylko nazwa i zawartość pliku ulega zmianie. Do pliku wpisujemy to co poniżej odpowiednio zmieniając adres i hasło dostępu do naszego konta na gmailu (aktualna zawartość pliku mail.properties znajduje się tu>>>>)

  mail.smtp.auth=true
  mail.smtp.starttls.enable=true
  mail.smtp.host=smtp.gmail.com
  mail.smtp.port=587
  mail.smtp.username=YOUR_EMAIL_HERE
  mail.smtp.password=YOUR_EMAIL_PASS_HERE
sms.properties

Teoretycznie można otworzyć również możliwość wysłania SMSów (notyfikacji) przez nasz mikroprocesor via BLYNK. Teoretycznie - gdyż BLYNK wspiera tylko jednego i to płatnego providera takiej usługi - NEXMO. To sobie więc odpuścimy. Na razie

Tu możemy zakończyć opowieść ale cdn...
90

21 komentarzy:

 1. Udało się uruchomić serwer, ale w jaki sposób zalogować się do niego z poziomu aplikacji Blynk w telefonie? Zmiana serwera na lokalny z nr IP: 127.0.0.1:9443 nie daje rezultatu.

  OdpowiedzUsuń
 2. jako IP musisz wpisać IP komputera na którym masz zainstalowany serwer BLYNK
  tu masz to ładniej opisane
  http://blynk.pl/blynk-za-free-odcinek-ii/

  warto przeczytać wszystkie 3 części opisu jak zainstalować serwer na Windowsie - to poprawiona i uzupełnione wersja tego wpisu

  http://blynk.pl/blynk-za-free-a-nawet-za-darmoche/
  http://blynk.pl/blynk-za-free-odcinek-ii/
  http://blynk.pl/blynk-za-free-odcinek-iii/
  powodzenia

  OdpowiedzUsuń
 3. Lektura dokończona i udało się zalogować na serwerze z telefonu :) Teraz przydałaby się jeszcze kolejna część przedstawiająca, jak uzyskać dostęp do serwera będąc poza lokalną siecią LAN. Niestety mając zahasłowany router od dostawcy internetu jakiekolwiek poczynania będą niemożliwe.

  OdpowiedzUsuń
 4. mówisz masz
  nie jest to bezpośrednie połączenie z serwerem lokalnym ale za pośrednictwem serwera publicznego BLYNK ale działa w każdej sieci bo nie trzeba otwierać żadnych dodatkowych portów poza 80
  http://blynk.pl/widget-api-webhook-serwer-lokalny-i-cloud-serwer-razem/
  temat jest bardzo rozwojowy i jest już kilka wisów a będzie więcej o tym jak z zewnątrz dostać się do serwera lokalnego bez potrzeby wystawiania go na zewnątrz sieci. A wszystko dzięki HTTP/S API

  OdpowiedzUsuń
 5. Jest to zrozumiałe, ale komunikacja odbywa się przy użyciu tokena z serwera publicznego Blynk. Więc i tak zajdzie konieczność utworzenia projektu na serwerze Blynka.

  OdpowiedzUsuń
 6. tak ale wystawiam tylko te widgety na publiczny serwer do których chcę mieć dostęp poza domem. Z doświadczenia to maksimum 3 - 4 vpiny choć cały projekt ma kilkanaście widgetów (setupy, kontrolne, testowe i informacyjne itp.) U mnie wszystkie "publiczne" widgety mieszczą mi się w darmowym limicie choć mam wykupione sporo energii z czasu gdy wszystkie projekty trzymałem na publicznym serwerze

  OdpowiedzUsuń
 7. po tym wyjaśnieniu jest to jeszcze bardziej zrozumiałe. Tak samo można np. przepisać stan widgetu button z serwera publicznego do lokalnego i wysterować np. przekaźnik. Mam jeszcze pytanie, czy procedura BLYNK_WRITE(V11) ma być umieszczona poza timerem? Będzie ona automatycznie wywołana po wpisaniu wartości do V11? Dobrze to rozumiem?

  OdpowiedzUsuń
 8. tak
  timer cyklicznie zapisuje dowolną wielkość do V11 co uruchamia webhook na serwere. Webhook po odebraniu info z zewnątrz zapisuje daną do tego samego V11 na serwerze co powoduje wywołanie BLYNK_WRITE(V11) w programie

  OdpowiedzUsuń
 9. Wszystko się zgadza, będzie to działać tylko wówczas, gdy aplikacja na telefonie po stronie serwera lokalnego będzie ciągle uruchomiona? Tylko wtedy webhook odczyta zmienną z serwera publicznego. Jeśli tak, to trzeba być ciągle w zasięgu sieci lokalnej. Przykładowo jestem poza domem, łącze się z serwerem publicznym, mam widget button zmieniam jego stan na przeciwny, co ma spowodować włączenie przekaźnika na urządzeniu w domu, czyli po stronie lokalnej, jeśli wówczas aplikacja nie będzie się łączyć z serwerem lokalnym, to przekaźnik nie zostanie wysterowany?

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie
  Gdy jesteś poza siecią lokalną aplikacja w telefonie łączy się z serwerem publicznym (to na nim przechowywany jest aktualny stan widgetu BUTTON z telefonu w pinie wirtualnym vpin). Jeśli zmienisz stan przycisku to zmieni się też stan vpinu z nim powiązanego w pamięci serwera publicznego. Webhook z serwera lokalnego cyklicznie (ja ustawiam na 1 sek) odpytuje serwer publiczny o wartośc tego Vpinu. Jak odczytywana wartość ulegnie zmianie (bo nacisnąłeś przycisk w telefonie) program w mikrokontrolerze dołączonym do serwera lokalnego uruchomi procedurę BLYNK_WRITE(V11) A dalej z tym zrobisz to już twoja sprawa .
  Sprawdzanie stanu Vpin na serwerze publicznym przez webhook z serwera prywatnego następuje zawsze, niezależnie czy aplikacja w telefonie jest otwarta czy nie. Oczywiście by zmienić stan przycisku aplikację musisz otworzyć ale to szczegół nie mający wpływu na synchronizację danych pomiędzy serwerami. Już prościej nie potrafię tego opisać

  OdpowiedzUsuń
 11. Tak, myślałem, że właśnie w taki sposób działa ta komunikacja, ale zmylił mnie ten fakt, że skoro urządzenie z tokenem z serwera lokalnego działa tylko w sieci lokalnej, więc w jaki sposób autoryzuje się w serwerze publicznym i odczytuje stan vpinu, chyba że przez ustawienia widgetu zapisanego na serwerze lokalnym. Czy w ten sposób? Staram się to zrozumieć "od podszewki".

  OdpowiedzUsuń
 12. to już musisz doczytać jak działa REST/ HTTP/S API bo to dluższa historia i bez dokładnego zrozumienia tego mechanizmu ciężko dotrzeć do podszewki tego o czym tu mówimy

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo pomocny blog i ważne że po polsku.
  Nie wiem jak to było w lipcu 2017 i kiedy autor pisał "na dziś" [nie wiem czy to testował] ale na dziś (20.02.2018) możemy wysyłać pocztę nie tylko z konta na gmailu. Ważne by do konta można się było zalogować bez szyfrowania.
  Przykład pliku mail.properties dla poczty na o2.pl:

  mail.smtp.auth=true
  mail.smtp.starttls.enable=true
  mail.smtp.host=poczta.o2.pl
  mail.smtp.port=587
  mail.smtp.username=adres@o2.pl
  mail.smtp.password=mojehaslo
  mail.smtp.connectiontimeout=30000
  mail.smtp.timeout=120000

  Z wykorzystaniem powyższego pliku i jako użytkownik blynka z tym samym adresem mail sam sobie wysyłam maile na o2 z autoryzacją i np z plikami csv

  I tu (z tymi plikami) mam dodatkowe pytanie do znawców:
  Mam "w blynku" termometr który odświeża sekwencyjne wskazanie [Value] i pokazuje to na wykresie [SuperChart]. Wykres ma opcję "export do CSV". Wszystko jest ok jeżeli aplikacja działa na ekranie itd. Wystarczy jednak że telefon mi się wygasi to blynk się wyłącza i docelowo tracę historię pomiarów. Bo nawet jak powtórnie się połączę nie ma już starych danych tylko aktualne.
  Co robię nie tak? A może jest jakaś możliwość wyciągnięcia tych danych z serwera?. Czy jednak te dane pamięta jedynie widget wykresu na telefonie?. Zaznaczę że nodeMCU z termometrem nonstop jest połączony z blynkiem i przesyła dane o temperaturze.

  OdpowiedzUsuń
 14. dzięki za informacje o poczcie - informacje o gmailu podałem za autorami BLYNKa - sam korzystam tylko z gmaila i przyjąłem to spokojnie
  Ad 2. to dziwne - opisujesz objawy jakby przesyłanie danych z mikrokontrolera do APP było inicjowane przez widget (interwały czasu) a nie przez procesor procedurą Blynk.virtualWrite() - w widgecie ustawienie push. Niestety w nowym Superchart nie pomogę bo nie testowałem go jeszcze u siebie. Dane można ściągnąć bezpośrednio z serwera poprzez API poleceniem http://IPadr/auth_token/data/pin
  I oczywiście trzeba wgrać najnowsze wersje APP, bibliotek i serwera jeśli masz lokalny bo ostatnio było sporo zmian
  daj znać jak znajdziesz rozwiązanie - jak nie, będziemy szukać dalej

  OdpowiedzUsuń
 15. Przepraszam za zamieszanie dopiero od paru dni się uczę Blynka.
  Wyłączałem kilkakrotnie serwer właśnie w celu testowania połączeń mailowych i dlatego traciłem dane historyczne.
  Już mam historie. Nawet po rozłączeniu telefonu ponowne połączenie się telefonem z projektem (w moim przypadku termometrem) i eksporcie danych są wszystkie dane historyczne.
  Dodam jeszcze bo chwilę się namęczyłem (a za moich czasów w szkole był rosyjski a nie angielski) Czas przesyłany w pliku CSV jest w milisekundach w dodatku liczony od 01.01.1970r. (Excel liczy w dniach od 01.01.1900r.)Więc jeżeli chcemy by w excelu zobaczyć prawidłowy czas musimy ją przeliczyć. Można zastosować formułę ="czas_blynka"/1000/60/60/24+DATA(1970;1;1) i dopiero wtedy taką wartość formatować wg daty.

  OdpowiedzUsuń
 16. To dobrze
  dzięki za instrukcję przeliczania - przyda się
  A rosyjski to też ładny język i akurat z chłopakami z BLYNKa bez trudu da się w nim dogadać
  powodzenia

  OdpowiedzUsuń
 17. Więcej informacji o BLYNKu na BLYNK.pl

  OdpowiedzUsuń
 18. potwierdzam, na o2.pl ustawienia email działają i wysyła z lokalnego serwera (konkretnie z serwera na raspberrypi)

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo dobry komentarz, na podstawie swoich doświadczeń dodam, że aby działał serwer poczty oparty o skrzynkę na gmail trzeba w ustawieniach umożliwić dostep dla zewnętrznych aplikacji: https://support.google.com/accounts/answer/6010255?hl=pl U mnie pomogło!

  OdpowiedzUsuń
 20. Artykuł bardzo przydatny i pomocny. Udało mi się uruchomić serwer lokalny do którego loguje się za pośrednictwem aplikacji Blynk jak również z poziomu przeglądarki ,lecz auth token nie wysyła się na skonfigurowany uprzednio adres email. Co może być tego powodem ?

  OdpowiedzUsuń
 21. wymagane jest połączenie z serwerem poczty bez szyfrowania - nie wiem czy gmail jeszcze udostępnia taką opcję. Co nieco jest o tym w jednym z komentarzy

  OdpowiedzUsuń