sobota, 17 czerwca 2017

Device Selector - ciąg dalszy rewolucji BLYNKa

Monogamia czy poligamia - co lepsze?


Zanim przejdziemy do omówienia skutków rewolucji jakimi uraczył nas widget EVENTOR spróbujemy odpowiedzieć sobie na powyższe pytanie. W przeważającej większości elektronicy i programiści to faceci więc preferencje zdają się być oczywiste. Niestety dla większości z nich  poligamia byłaby zabójcza. Zapatrzeni w diody, katody czy long integer, przegrywaliby sromotnie w bezkompromisowej walce o przyszłe żony sprawiając, że ich geniusz zniknąłby już w pierwszym pokoleniu. Na szczęście nasza cywilizacja szybko dostrzegła potrzebę ochrony mózgowców przed mięśniakami. I wprowadziła bezwzględny zakaz poligami.
Ale co nie jest dobre dla elektroników i programistów świetnie sprawdza się w tworzonych przez nich wirtualnych światach. Dziś właśnie nieco o bigami i poligami w mikroprocesorowej rzeczywistości.

Przez długi czas program BLYNK twardo obstawał przy monogamii - by pozostać przy tytułowej narracji. Każdy z użytkowników mógł sobie wybrać w konfiguracji jeden z kilkuset typów modułów i w sposób absolutnie swobodny operować nim w aplikacji telefonu. Ale tylko JEDEN. Mając chęć podłączyć do BLYNKa inny typ procesora należało stworzyć kolejny projekt i w nim zadeklarować chęć zmiany preferencji sprzętowych. Paweł i Dimitry (twórcy BLYNKA) szybko dostrzegli ból tego ograniczenia  (no cóż to jednak faceci) i próbowali jakoś temu zaradzić. W liście widgetów pojawił się BRIDGE, który miał umożliwić obsługę większej ilości procesorów w jednej aplikacji.
Why nobody uses bridge? dramatycznie nawoływał Dmitriy. Widget niestety był mało przyjazny i wymagający w stosowaniu. I mimo, że wciąż jest na liście dostępnych widgetów robi tam pewnie za ozdobnik.

Prawdziwa rewolucja społeczna nadejszła z nowym ekranem konfiguracji projektu.  Oprócz tradycyjnego pola wyboru typu modułu obsługującego projekt pojawiły się pola +NEW DEVICE i +NEW TAG
New Device - dodaje wprost kolejny procesor dowolnego typu  z listy do zbioru mikrokontrolerów obsługiwanych przez projekt. Mikrokontroler otrzymuje swój własny kod identyfikacyjny - auth token - i jest widziany jako niezależny obiekt. Ale program BLYNK umożliwia na kilka sposobów wspólną lub jednoczesną obsługę przypisanych do danego projektu procesorów.

TAG. Funkcja definiowania jest w opcjach generalnych projektu i umożliwia grupowanie mikroprocesorów realizujących podobne funkcji i wspólne nimi zarządzanie. Dla przykładu kupiliśmy kilka wyłączników WiFi  SONOFF (od 6 - 15$) i przystosowaliśmy je do współpracy z BLYNK (jak? - o tym w przyszłych postach). Jeśli chcemy sterować nimi jednym widgetem (np. gasimy wszystkie światła jednym klawiszem) grupujemy je pod TAGiem Lampy wskazujemy w widgecie BUTTON źródło odbioru Lampy. Zmiana stanu przycisku będzie rozsyłana przez serwer BLYNK do wszystkich zgrupowanych w TAGu   mikroprocesorów.I taką opcję mamy w programie za free.

DEVICE SELECTOR
Nie wiedzieć czemu podobna procedurę ale w kierunku odwrotnym twórcy BLYNKa udostępnili odpłatnie i to za niebagatelną kwotę 1900 pkt! Najdroższy widget BLYNKa DEVICE SELECTOR umożliwia (i to z pewnymi małymi problemami) wspólne wyświetlanie danych z różnych modułów na jednym widgecie.
Posłużę się przykładem kol.ilak2k z forum BLYNKa


Cztery jednakowe moduły czuwają nad stanem ogrodu mierząc cztery te same wielkości temperaturę, wilgotność i coś tam jeszcze. Selektor umożliwia przełączanie widoku (jak gdyby przełączanie kamery) na dane pomiarowe z wybranego modułu. Zamiast umieszczać 16 widgetów (4x4) mamy 4 z Device Selector jako multiplekserem. jak dla mnie sam pomysł jest ciekawy ale by wołać za coś takiego 1900 pkt ? hmmm.....

Ale nie ma co ukrywać - poligamia w obsłudze różnych typów procesorów w jednym projekcie to potencjalnie potężne narzędzie BLYNKa. Już niedługo spróbuję to udowodnić bardziej dosadnie.

A na razie poczekamy na ewentualny ciąg dalszy....
86

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz