sobota, 20 maja 2017

Prywatny BLYNK - free & safe

Z chmury do domu


Dziś na tapecie  SERWER BLYNK. To trzeci z elementów systemu (po bibliotekach w mikroprocesorze i aplikacji w telefonie/tablecie)
Ostatni ale nie ostatni jak mawiają starożytni Anglicy. Teoretycznie system może pracować bez aplikacji w telefonie czy bez bibliotek w mikroprocesorze - ale bez serwera nie mamy kompletnie nic. Do tej pory i mikroprocesor i telefon komunikowały się z serwerem gdzieś tam w internetowej chmurze. Gdzie to wiedzą jedynie twórcy programu. My znamy tylko adres blynk-cloud.com:8442. Ale możemy stworzyć sobie własną domową chmurę i tam umieścić nasz mały prywatny SERWER BLYNK. Po co gdy publiczny serwer działa znakomicie? By mieć cały system całkiem za darmo i pod naszą wyłączną kontrolą. Np. jeśli cokolwiek złego działo się z Internetem nasz system sterowania był martwy. Teraz wszystko może być w naszych rękach .... i głowach. Zalet takiego rozwiązania jest znacznie więcej  a więc ..... do dzieła.

Jest tylko jeden minus - trzeba na czymś tę chmurę i ten serwer zainstalować. Możliwości jest wiele - ja umieszczę go na serwerze plików (NAS) firmy QNAP a dokładniej na TS-253A. A to dzięki wiedzy i pasji  kol. Grzegorza znającego ten sprzęt na wylot - https://www.backupacademy.pl/
QNAP wybrałem w kilku powodów ale najważniejszy jest ten, że instalacja i konfiguracja na nim SERWERA BLYNK zajmuje dokładnie tyle czasu co uruchomienie pierwszej przykładowej aplikacji Blynka (Blink LED) tzn ok. 5 min. I to bez potrzeby jakiejkolwiek znajomości komend Linuxa.!!! Wszystko w dostępnej i przyjaznej formie graficznej z helpami. Podstawową funkcją NAS jest przechowywanie, udostępnianie  i archiwizacja plików z domowych komputerów oraz archiwum danych przechowywanych w publicznych chmurach. Funkcja serwera Blynk będzie tylko małym przyjemnym dodatkiem wliczonym w cenę NASa.

W serwerze NAS stworzymy wirtualny kontener typu DOCKER, do którego załadujemy obraz (image) programu serwera Blynk. Obraz zostanie znaleziony gdzieś w repozytoriach umieszczony tam wcześniej przez jakąś dobrą i przyjazną nam duszę. Przed instalacją obrazu wstępnie skonfigurujemy parametry sieci kontenera BLYNK. Instalacja trwa ok. 1 min. I to wszystko. Już możemy rozpoczynać pracę z naszym małym prywatnym SERWEREM BLYNK. Czyż świat nie jest piękny?!

Szczegóły instalacji w krótkim filmiku


A więc po kolei:

 1. Instalujemy Container Station >  Menu/App Center/Narzędzia - (slajdy 1-3)
 2. Od tego momentu Container Station jest dostępny na stronie głównej aplikacji - (slajd 4)
 3. Rozpoczynamy instalacje obrazu serwera BLYNK w kontenerze > +Utwórz kontener (5)
 4. W polu wyszukiwania wpisujemy BLYNK (5)
 5. Nie wiadomo skąd znajdujemy kilka obrazów serwera BLYNK stworzonych przez innych użytkowników - ja wybrałem ten mający najwięcej gwiazdek /mpherg/blynk-server (6)
  BLYNK ERRATA:( najnowsze obrazy serwera BLYNK dostępne są tutaj )
 6. Pojawi się okienko z pytaniem o wersję do instalacji - wybieramy najświeższą (7)
 7. Kolejne okno - b. ważne - wejście od ustawienia parametrów sieci > ustawienia zaawansowane (8)
 8. W kolejnym oknie wybieramy Typ sieci > Bridge (9)
 9. Przełączamy na statyczny IP i wpisujemy dowolny adres IP z naszej podsieci różny od adresu NAS i innych urządzeń pracujących w naszej domowej sieci - u mnie .122 (10)
 10. Naciśnięcie Utwórz rozpoczyna instalację obrazu w kontenerze (11 i 12)
 11. Poczekajmy aż wszystko się zakończy i wybieżmy ponownie Informacje ogólne. Zobaczymy informację o pięknie zainstalowanym i już działającym w kontenerze Serwerze BLYNK (13)
 12. Wybierając kontener blynk-serwer1 w ustawieniach zaawansowanych odczytamy aktualne parametry sieciowe dostępu do serwera BLYNK (14)
 13. Możemy sprawdzić czy serwer BLYNK komunikuje się z naszą siecią domową > MENU/Siec i przełącznik wirtualny (15)
 14. blynk-server poprzez wirtualny switch będzie dołączony do sieci zewnętrznej  (16)
 15. Wszystko gra więc można zalogować się do serwera BLYNK > https://IPblynk:9443 (17)
 16. login: admin@blynk.cc hasło admin (18)
 17. I już można zarządzać naszym małym prywatnym serwerwm BLYNKa (19)
 18. I najpiękniejsza strona - możemy już tworzyć projekty o wartości 100 tys pkt. 
A jak nam będzie za mało to zawsze możemy dopisać sobie kilka zer!!!Czas uruchomić przykładowy projekt na własnym serwerzeA tak widać użytkowników od strony serwera


 I dane projektu "Moj serwer BLYNK"


I ciekawostka - takie dane przechowuje serwer o widgecie BUTTONTo jest tak naprawdę zdalne programowe parametrów elementu elektronicznego pod nazwą PRZYCISK

Tak...  Świat elektronika zaczyna być naprawdę wirtualny.

Z nadzieją, iż  CDN....

5 komentarzy:

 1. jaki port naszego serwera należy wpisać w apce na androidzie ?
  Mam przekierowanie na routerze i za chiny nie mogę się połączyć z serwerem który mam na qnapie i który mi działa z przeglądarki
  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 2. 9443
  ale koniecznie należy uaktualnić APP i serwer (co najmniej wersja 0.30.0)

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej czy wiesz jak ustawic smtp serwera aby było mozna emaile wysylac. Mam qnapa ten sam kontener i po wejściu na serwer jako admin zakladka config mam plik do edycji smtp lecz po wprowadzeniu danych poczty zapisaniu mam info na zielono zapisano. Lecz po ponownym wejściu w ten plik jest tak jak przed zapisem

  OdpowiedzUsuń
 4. spróbuj zapytać tu https://www.backupacademy.pl/blynk-juz-o-nich-slyszales/
  to fachowcy od qnapa. Ja postawiłem ostatecznie serwer na RPi

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń