niedziela, 6 listopada 2016

Bezprzewodowy czujnik otwarcia / zamknięcia bramy garażu

O zawiązywaniu buta dżdżownicą

W ładnie działającym sterowaniu bramą garażu brakuje jednego elementu - czujnika otwarcia/ zamknięcia. To niezbędna rzecz jeśli chcemy sterować nią zdalnie. Pierwsze to względy bezpieczeństwa osób. Próba zdalnego zamknięcia bramy otwartej przez kogoś innego może zakończyć się  źle. Standardowa blokada zamykania gdy mechanizm wyczuje opór to za mało. A nie wszystkie bramy szczególnie garażowe mają fotokomórki.
Drugi powód bardziej oczywisty. Sterując z daleka nie mamy pewności czy mechanizm zareagował na komendę pilota. Nie raz zdarza się potrzeba ponownego naciśnięcia pilota by otworzyć bramę czy samochód. Po trzecie czasami dobrze wiedzieć, że ktoś otworzył bramę - ot taka informacja kontrolna np. w domowym systemie alarmowym.
A więc potrzeba czujnika jest . Oczywiście ma to być czujnik bezprzewodowy. I jak zawsze - niedrogi.
Pomysł nr 1
ESP z jakimkolwiek stykiem
Do tego celu wystarczy nawet ESP-01. Ale potrzebny jeszcze zasilacz, obudowa, jakiś styk i dociągnięcie zasilania do miejsca montażu - niby niewiele ale to wykonawczo spory projekt. Na razie na półkę

Pomysł nr 2
Kontaktronowa czujka otwarcia okna / drzwi
Wybór padł na radiowy czujnik otwarcia drzwi / okna od systemów alarmowych np taki. Aliexpress.com. 10 - 12 zł za czujnik z dostawą do domu nie wydaje się dużo.
Czujniki nadeszły - małe zgrabne po prostu ideał.
Tylko mają mały feler - działają w jedną stronę. Czujka wysyła kod jedynie przy rozwarciu magnesu (rozwarciu kontaktronu). Może uda się coś pogmerać w środku by działało w obie strony?Schemat prosty (powyżej część odpowiedzialna z zwłokę czasową) cały czujnik zrobiony na układzie  EV1527. Niezły chip z możliwością nauki kodu.
Ze schematu wynika że cała idea działania to ładowanie  kondensatora przez dużą pojemność o stalej czasowej kilku sek. W tym czasie otwiera się Q6 a poprzez Q5 podawane jest napięcie na układ i generowany kod. Jest nieźle.
Przerobienie tego na czujnik zwierny zajęło chwilkę - przeniesienie kontaktronu do +VCC i dodanie rezystora 5-10 Mom do rozładowania pojemności. Schemat poniżej


Mam więc dwa ładne bezprzewodowe czujniki  jeden zwierny a drugi rozwierny wysyłające rożne kody. Da się to już zastosować do systemu bramy. Tylko ten montaż dwu osobnych czujników jakoś mi nie pasuje.
Niestety próba upchnięcia obu funkcji na jednej płytce wymaga zbyt dużej ilości przeróbek. Pozostaje wersja nr 2 - zróbmy z dwu czujników  jeden. Wspólne zasilanie, antenka, obudowa i dwie płytki = czujnik zwierno - rozwierny w komplecie.


 I upakujemy wszystko razem w jednej obudowie - miejsca jest dosyć. W górę dumnie sterczy jeszcze dodatkowy rezystor 3 Mom. Niestety nie mam nic miniaturowego w swoich zapasach więc do testów musi tak pozostać.Magnes jest w odległości działania kontaktronu. Widać sporą rezerwę na ewentualne tolerancję montażu czujnika w docelowym miejscu.

A nagrodę  pozostała mi ekstra piękna antenka 433 MHz, obudowa i baterię na przyszłą wymianę . Co więcej obudowa idealnie pasuje do mojego modułu ESP-07 a więc miejsce na kolejne pomysły urządzeń już jest.Teraz trzeba tylko zaimplementować czujnik w oprogramowaniu IoT ale to już następną razą.
I dla jasności - nie zadaję sobie pytania czy nie lepiej było kupić gotową czujkę bezprzewodową zwierno-rozwierną. Bo wtedy cały ten blog nie ma sensu :) 

Więc cdn niewątpliwie nastąpi.......

4 komentarze:

 1. A tak tłumacząc kobiecie, do czego to służy? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kobiecie powiadasz - to w zasadzie po nic :) Natomiast leniwemu (z natury) facetowi ma pokazywać czy zamknął garaż czy nie. Bo przecież nie będzie latał z pierwszego piętra by odpowiedzieć na pytanie zadane słodkim głosem ... "Kochanie a garaż zamknięty ?"...

   Usuń
 2. Czy to o czym tutaj piszesz to moze być coś takiego jak Czujniki indukcyjne? Ja w temacie takim jak automatyka przemysłowa jestem zielony, dlatego pytam

  OdpowiedzUsuń
 3. tak może
  i jeśli nawet jest to reklama to bardzo na temat

  OdpowiedzUsuń