wtorek, 11 października 2016

Jak zrobić termostat do pieca CO w 10 min - czyli BLYNK w akcji

Zabawa elektroniką nigdy nie była jeszcze tak tania i prosta!

Chcę termostat - mam termostat i to piękny kolorowy dostępny w telefonie czy tablecie. A wszystko za ZERO zł.
Oczywiście promocyjna cena wynika z wcześniej wykonanego modułu IoT z Arduino NANO i ESP-01 ale nie zmienia to faktu że rozbudowa o kolejne funkcje może być praktycznie bezkosztowa - nie licząc kosztu widgetów BLYNK które trzeba dokupić gdy przekroczymy darmowy limit. Ale i tu nastąpiły ogromne zmiany. Chłopaki dodali kilka nowych świetnych widgetów (o tym przy innej okazji) ale przede wszystkim wprowadzili możliwość zmiany ich parametrów przez komendy wysyłane z procesora. Możemy więc zmienić kolor opis a nawet liczbę pozycji wyświetlenych przez widgety co otwiera ogromne pole do eksperymentów i zmienia całkowicie, na korzyść, filozofię prezentacji zdarzeń zachodzących w systemie procesorowym. I znakomicie potania korzystanie z aplikacji BLYNK, choć i obecne koszty są śmiesznie niskie.

Przy okazji wdrożenia w termostatu pieca CO do systemu  inteligencji domowej przerobiłem więc cały program BRAMA2 do najnowszej biblioteki BLYNK (v0.3.9) i najnowszej aplikacji na Android (v1.15.3) bo ten zestaw otwiera możliwości związane z nowymi widgetami i ich funkcjami.

Nowy system, który będzie podstawą dalszego rozwoju domowej inteligencji od dziś będzie zwał się MIŚ. Miało to być rozwinięcie Mały Inteligentny System .....  ale czy trzeba jakiegoś uzasadnienia? Będzie więc MIŚ (z angielska MIS) bez uzasadnienia.

W przerobionym programie uporządkowałem nieco procedury i deklaracje przez co całość stała się (mam nadzieję) nieco bardziej przejrzysta i czytelna. Moim celem jest dojście do pełnej modułowej budowy systemu tak by można było szybko i niezawodnie tworzyć podsytemy IoT zawierające tylko niektóre z wybranych funkcji systemu MIŚ. I tak będą powstawać kolejne mutacje MISiów w zależności od konkretnych potrzeb czy pomysłów do realizacji. Pewnie nie obędzie się bez dalszej nauki języka C by skutecznie tworzyć procedury i funkcje będące  modułami systemu MIŚ a może i przyjdzie kolej na tworzenie własnych bibliotek. Ale to jeszcze nie teraz.

Jak wspomniałem projektanci BLYNK wciąż dłubią przy programie rozbudowując go nowe ciekawe funkcje. Aplikacja w telefonie przybrała więc inny kształt moim zdaniem dużo czytelniejszy i łatwiejszy do opanowania. Po pierwsze zrezygnowałem prawie całkowicie ze wskaźników typu LED -za wyjątkiem LEDa v1 który miga wskazując na poprawną komunikację procesor<>BLYNK. Wszystkie inne vLEDy,które sygnalizowały wykonanie komendy przesłanej z aplikacji zastąpiłem zmianą koloru elementu (najczęściej jest to przycisk) wywołującego daną komendę. Działa znakomicie i daje ciekawe efekty wizualne. Dodatkowo wykorzystałem możliwość zmiany opisu (LABEL) danego widgetu przez co uzyskałem dodatkowy efekt poprawy czytelności tego co dzieje się mikrokontrolerze. Zmian tych dokonuje procesor więc są one jednocześnie potwierdzeniem że komenda lub funkcja działa prawidłowo. Świetna sprawa. Zaimplementowałem nawet licznik czasu działania pompy obiegowej na widgecie przyciku! To już pełen odlot i barok. A to dopiero początek eksperymentowania z nowymi możliwościami BLYKa.

Nowy ekran aplikacji wygląda mniej więcej takPrzycisk PILOT po naciśnięciu zmienia kolor na biały gdy procesor potwierdzi wykonanie komendy Jeśli brak jest  potwierdzenia kolor pozostanie niebieski.

Wskaźnik temperatury czujnika zmienia kolory w zależności o stanu programowego termostatu. Gdy temperatura mierzona przez czujnik na module MIS jest większa niż nastawa wskaźnik świeci na czerwono. Gdy jest niższa pulsuje (cyklicznie zmienia kolor czerwony/niebieski) co oznacza wysyłanie do pieca komendy ZAŁĄCZ.

Przycisk POMPA po załączeniu i wysłaniu potwierdzenia o załączeniu pompy zmienia kolor na biały. Dodatkowo zamiast opisu POMPA pojawia się licznik n x 10 sek - czas pozostały do wyłączenia pompy


cdn..Brak komentarzy:

Prześlij komentarz