niedziela, 8 maja 2016

BLYNK - to jest to!!!

BLYNK + Arduino = Prawdziwy IoT 

Na BLYNKa trafiłem przypadkiem poszukując jakiegoś programu do wizualizacji tego co robi Arduino. Żałuję, że tak późno bo oferta na Kickstarterze dawno zakończona z pięciokrotnym przebiciem. Za 20$ miałbym wszystkie widgetsy do swojego projektu inteligentnego domu a tak będzie to kosztować trochę więcej. Nic to.

Po roku od startu projektu BLYNK chłopaki uruchomili już komercyjną platformę zakupu elementów do budowy projektów (widget). Byłbym zdziwiony gdyby w następnych latach program ten nie zdominował (podobnie jak Arduino) większości rynku DIY elektroników w zakresie obsługi systemów mikroprocesorowych z telefonu i tableta. Chyba, ze kupi ich Google do swojego projektu IoT i zabawa się skończy.

Już teraz siła i możliwości tej platformy są wręcz fantastyczne. Jest to dokładnie to coś, czego brakowało do klocków LEGO ala Arduino by stworzyć naprawdę profesjonalny system sterowania i monitorowania ... praktycznie wszystkim. BLYNK jest tak otwarty na pomysłowość ludzi, że można z nim i nim zrobić wszystko. A to dopiero początek!

I ta niesamowita łatwość tworzenia projektu zarówno po stronie Android/IOS jak i po stronie procesorowej. Rzeczywiście zestawienie kodu i widgeta dla projektu Blink LED trwa krócej niż 5 min. I już sterujesz LEDem na porcie 13 z każdego miejsca na świecie ze swojego Iphone 6 lub Samsunga.  Jest to dokładnie ta sama filozofia co w Arduino - zestawiasz gotowe, sprawdzone i pasujące do siebie elementy panując jednocześnie na wszystkim co chciałbyś uzyskać. To naprawdę niesamowite.

Po krótkim "kursie" nauki BLYNKa - opis niebawem - dochodzę do wniosku, że dalsza praca nad domową inteligencją bez BLYNKa nie ma sensu. Postanowiłem więc stworzyć co najmniej dwutorową bazę, szkielet systemu zarządzania domem, która będzie łączyć wszystkie jego elementy.

Tor I     BLYNK <> Ethernet <> Arduino <> RF433 

Tor II    BLYNK <> ESP8266 <> Arduino <> RF433

ewentualnie w dalszej kolejności

Tor III - BLYNK <> ESP8266 <> RF433
Zakładam, że moja znajomość wewnętrznej części tej struktury (Arduino <> sensory/wykonawcze i Arduino <> RF433 <> sensory/wykonawcze ) na tym etapie jest wystarczająca więc pora zająć się na poważnie połączeniem UNO ze światem zewnętrznym.

A więc do sklepu po Ethernet Shield i jakiś moduł ESP8266.

ERRATA

1. Całkowicie zrezygnowałem z łączenia IoT Ethernetem - wszystko idzie po WiFi dzięki ESP8266
2. UNO poszło do ludzi - za duże!!! standardem  moich systemach zostało NANO

cdn ....... o ile dotrą przesyłki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz