niedziela, 8 maja 2016

BLYNK - to jest to!!!

BLYNK + Arduino = Prawdziwy IoT 

Na BLYNKa trafiłem przypadkiem poszukując jakiegoś programu do wizualizacji tego co robi Arduino. Żałuję, że tak późno bo oferta na Kickstarterze dawno zakończona z pięciokrotnym przebiciem. Za 20$ miałbym wszystkie widgetsy do swojego projektu inteligentnego domu a tak będzie to kosztować trochę więcej. Nic to.

Po roku od startu projektu BLYNK chłopaki uruchomili już komercyjną platformę zakupu elementów do budowy projektów (widget). Byłbym zdziwiony gdyby w następnych latach program ten nie zdominował (podobnie jak Arduino) większości rynku DIY elektroników w zakresie obsługi systemów mikroprocesorowych z telefonu i tableta. Chyba, ze kupi ich Google do swojego projektu IoT i zabawa się skończy.

Już teraz siła i możliwości tej platformy są wręcz fantastyczne. Jest to dokładnie to coś, czego brakowało do klocków LEGO ala Arduino by stworzyć naprawdę profesjonalny system sterowania i monitorowania ... praktycznie wszystkim. BLYNK jest tak otwarty na pomysłowość ludzi, że można z nim i nim zrobić wszystko. A to dopiero początek!

I ta niesamowita łatwość tworzenia projektu zarówno po stronie Android/IOS jak i po stronie procesorowej. Rzeczywiście zestawienie kodu i widgeta dla projektu Blink LED trwa krócej niż 5 min. I już sterujesz LEDem na porcie 13 z każdego miejsca na świecie ze swojego Iphone 6 lub Samsunga.  Jest to dokładnie ta sama filozofia co w Arduino - zestawiasz gotowe, sprawdzone i pasujące do siebie elementy panując jednocześnie na wszystkim co chciałbyś uzyskać. To naprawdę niesamowite.

Po krótkim "kursie" nauki BLYNKa - opis niebawem - dochodzę do wniosku, że dalsza praca nad domową inteligencją bez BLYNKa nie ma sensu. Postanowiłem więc stworzyć co najmniej dwutorową bazę, szkielet systemu zarządzania domem, która będzie łączyć wszystkie jego elementy.

Tor I     BLYNK <> Ethernet <> Arduino <> RF433 

Tor II    BLYNK <> ESP8266 <> Arduino <> RF433

ewentualnie w dalszej kolejności

Tor III - BLYNK <> ESP8266 <> RF433
Zakładam, że moja znajomość wewnętrznej części tej struktury (Arduino <> sensory/wykonawcze i Arduino <> RF433 <> sensory/wykonawcze ) na tym etapie jest wystarczająca więc pora zająć się na poważnie połączeniem UNO ze światem zewnętrznym.

A więc do sklepu po Ethernet Shield i jakiś moduł ESP8266.

ERRATA

1. Całkowicie zrezygnowałem z łączenia IoT Ethernetem - wszystko idzie po WiFi dzięki ESP8266
2. UNO poszło do ludzi - za duże!!! standardem  moich systemach zostało NANO

cdn ....... o ile dotrą przesyłki

10 komentarzy:

 1. Witam.
  Dzisiaj mam w końcu odczyt temperatury z DS18B20/WEMOS D1 mini - pierwszy malutki krok za mną, program złożony z dwóch ale dopiero zaczynam cokolwiek z programowaniem. Mam jednak inne pytanie - od kilku dni uruchamiam Broadlinka Rm i fajnie zastępuje mi 2 piloty 433MHz i urządzenia IR (na razie). Czyli mam sterowanie z telefonu oświetleniem oraz mediami (rolety z Keeloq wydają się problemem dosyć poważnym), można jużzrobić mini sceny. Zatem, jest sterowanie 433MHz i jest moduł temperatury WiFi (docelowo pętle podlogówki plus sesnory środowiskowe w sypialniach i głównej części domu) - obie kategorie to osobne środowiska programowe. Czy jest możliwość zaciągnięcia Broadlinka do pracy z Blynk? Chciałbym sterowanie z apki e-Control przenieść na Blynk by mieć jeden system. Ewentualnie odwrotnie, w e-Control uzyskać wizualizację temperatur z D1. Wiem że mogę zastąpić Broadlinka modułąmi 433MHz i IR pod D1, ale to już robi się skomplikowane w kwestii oprogramowania - nie ogarnę raczej. Czy niestety muszę iść w stronę RPi i np Domoticz któy wydaje mi się, zintegruje wszystko. Dziękuje za odpowiedź. Dla usprawiedliwienia - zaczynam, czytam, próbuję ale mam tylko kilka godzin dziennie, późnych bardzo godzin do dyspozycji (mały bobas, praca i wykończenie domu) a materiał ogólny Smart Home jest przeobszerny, gdzie nie zacznę czytać to nowe tematy, środowiska i już bałagan w głowie. Nie ogarniam. Pozdrawiam serdecznie. Marcin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Broadlink Rm nie jest oparty na mikrokontrolerze ESP. Trzeba podmienić firmowy procesor jakimś modułem z ESP8266/32 wtedy bez problemu wgrasz BLYNKa
   Tu masz przykład jak to zrobić
   https://www.hackster.io/user258628644/convert-broadlink-rm1-to-esp8266-303bc7

   Usuń
  2. Witam. Dziękuję za odpowiedź. Nie chodziło mi o Blynka na Bradlinku RM tylko o współpracę broadlinka z Blynkiem tak by używać 2 platform sprzętowych ale sterować i wizualizować wszystko w Blynku - który bardzo przypadł mi do gustu po 2 dniach :).

   Usuń
  3. BLYNK to system trzyelementowy - mikroprocesor +serwer + APP
   można próbować zabaw z API ale nie wiem czy Bradlink to obsługuje

   Usuń
 2. Witam.
  Jeszcze pytanie techniczne - zasięg WiFi D1 mini jest dosyć średni u mnie w domu. Są jakieś sposoby na poprawę sytuacji po stronie modułu, czy pozostaje mi zmiana lokalizacji routera? Czy D1 pro z ceramiczną anteną jest zdecydowanie sprawniejszy a jeśli tak to czy przesiadka z programami niesie konieczność większych modyfikacji?

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie polecam D1MINI PRO po pierwsze antena ceramiczna jest o niebo lepsza od nadruku na laminacie a dodatkowo masz gniazdo na zewnętrzną antenę. Dobra zewnętrzna antena zwiększy ci zasięg dwu/trzykrotnie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już, mam nadzieję płyną/lecą/kulają się od majfrenda D1 mini pro. Co do posiadanych D1 mini - można jakoś antenę stuningować prostym domowym sposobem? Kurde, polubiłem te płytki :) Już mam wizję całości - prawdziy smart domekk,choć nie w pełnym zakresie ale za to przyjemny - tablet z Blynk na komodzie. Wyzwaniem przede mną zapewne jest 433 na D1 - mam już nadajnik i odbiornik.

   Usuń
  2. Proponuje nie kombinować nic z anteną D1 mini chyba że jesteś niezłym elektronikiem.
   D1 MINI PRO jest identyczne z D1 MNII tylko ma lepsze anteny i większą pamięć

   Usuń
 4. Przepraszam jeśli za dużo pytań ale, nie mam jeszcze kolejnych elementów a ciekawi mnie podpięcie kilku DS18B20 do D1 mini - używam programu gdzie czujnik jest wykrywany automatycznie, nie trzeba podawać adresów - czy podpinając kolejne będę musiał modyfikować program czy też zwyczajnie pojawią się odczyty z tylu ile podepnę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie wiem to zależy od biblioteki jakiej użyjesz
   najpewniej zastosuj taką gdzie wpisuje się z ręki adresy DS-ów
   Ten sposób ma jeszcze tą zaletę że masz na sztywno przypisany czujnik do funkcji w programie
   Przy automatycznym wykrywaniu do danej funkcji może zostać przypisany różny czujnik.
   Ja stosuję zasadę - jeśli mam czujniki na różnych portach wykrywam je automatycznie. Jeśli wpinam wiele czujników na jeden port konfiguruje je ręczne

   Usuń